Hortensje sadzą wszyscy, ale ta błękitna roślina jest od nich piękniejsza. Wszystkie sąsiadki będą ci jej zazdrościć
Hortensje w ogrodzie wspaniale się prezentują, ale ich widok nikogo już nie zaskakuje. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, wiosną w ogrodzie koniecznie posadź inną, mniej popularną roślinę. Ołownika uszkowatego będą ci zazdrościć wszystkie sąsiadki, bo zachwyca bujnymi błękitnymi kwiatami i mimo egzotycznego pochodzenia wcale nie jest trudny w uprawie.
Ołownik uszkowaty (z łac. plumbago auriculata) to roślina, która naturalnie porasta rejony południowej i południowo-wschodniej Afryki. Mimo egzotycznego pochodzenia idealnie nadaje się jednak do uprawy w polskim, umiarkowanym klimacie. Szczególnie gdy jest sadzona na wiosnę w obszernych pojemnikach.
Ten uroczy półkrzew wspaniale prezentuje się zarówno w ogrodach, jak i na tarasach czy balkonach. Ołownik uszkowaty urodą na głowę bije oklepane hortensje, więc na pewno pozazdroszczą ci go wszystkie sąsiadki. Musisz tylko pamiętać o kilku zasadach jego uprawy i pielęgnacji, a będzie największą ozdobą twojej działki.
Ołownik uszkowaty to krzew, który może kwitnąć przez całe lato. Nie tworzy dzikich pędów i osiąga wysokość od 50 cm do nawet 2-3 metrów. Od maja do września zachwyca pięknymi, niebieskimi kwiatami (choć te mogą być również białe i fioletowe) oraz posiada soczyście zielone liście. Na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z dekoracyjnymi floksami.
Może cię zainteresować: Podlewaj tym hiacynty, a będą długo i pięknie kwitły. Nie potrzebują żadnej odżywki
Uprawa ołownika uszkowatego nie jest trudna, ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, zwróć uwagę na stanowisko dla tej rośliny. Ołownik uszkowaty pochodzi z Afryki, więc najlepiej rośnie w miejscach słonecznych (ewentualnie połcienistych). W całkowitym cieniu nie będzie chciał wypuszczać bujnych kwiatów.
Znaczenie ma również ziemia, w której rośnie ołownik uszkowaty. Jego gleba powinna być żyzna, najlepiej gliniasto-próchnicza. Najważniejsze jest jednak to, aby była umiarkowanie wilgotna, ale nigdy nie przelana, bo wtedy może zacząć gnić.
Czytaj również: Balkon utonie w kolorowych kwiatach. Wysiej tę babciną roślinę już teraz
Pamiętaj, że na posadzeniu opieka nad krzewem wcale się nie kończy. Dla rozwoju rośliny ogromne znaczenie ma dalsza pielęgnacja ognika uszkowatego, szczególnie podlewanie, które nie może być ani skąpe, ani zbyt intensywne.
Jeśli chcesz mieć bujne kwiaty, od kwietnia do sierpnia rośliny zasilaj pełnoskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Odżywka poprawi kondycję krzewy i pozytywnie wpłynie również na jego wzrost.
Ołownik uszkowaty jest odporny na niewielkie przymrozki do -5 stopni Celsjusza, ale raczej nie przetrwa na zewnątrz srogich zim. Późną jesienią warto przełożyć donicę z rośliną do pomieszczenia, w których będzie mogła przezimować.
Zobacz też:
Ta roślina przetrwa w każdych warunkach. Idealna dla zapominalskich i zabieganych
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia
Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej