Reklama
Reklama

Balkon utonie w kolorowych kwiatach. Wysiej tę babciną roślinę już teraz

Twój balkon utonie w kolorowych kwiatach, jeśli wysiejesz tę "babciną roślinę" już teraz. Zamiast kolejny rok z rzędu ozdabiać go nieco oklepanymi już pelargoniami i surfiniami, uprawiaj w doniczkach ten zapomniany gatunek, który w PRL-u był prawdziwym hitem. Na pewno nie pożałujesz, bo wspaniale pachnie, a jego wygląd kojarzy się z wielobarwną tęczą.

Szukasz efektownych, kolorowych kwiatów na balkon, które nie są tak oklepane, jak pelargonie czy surfinie? Coraz więcej osób stawia na uprawę barwinków pospolitych, ale my polecamy cofnąć się w czasie do PRL-u i pod koniec marca wysiać w doniczce zapomniany nieco groszek pachnący

To piękna roślina, która była szalenie popularna w czasach naszych babć, ale dziś mało kto ma ją u siebie. A szkoda, bo zachwyca żywymi kolorami i roztacza wokół siebie piękny aromat. Możesz uprawiać ją zarówno w ogrodzie, na rabatach, jak i w skrzyniach na tarasach czy balkonach. 

Może cię zainteresować: Posadź prymulki teraz, a nowe kwiaty nie pomieszczą się na rabatach 

Groszek pachnący był hitem w PRL-u. Posadź go, a balkon utonie w kolorowych kwiatach

Jedną z najpiękniejszych kolorowych roślin, jakie nasze babcie uprawiały nie tylko na rabatach w ogródku, ale również doniczkach na balkonie czy tarasie jest groszek pachnący. Pędy tej jednorocznej rośliny dorastają do 150 cm długości, dzięki czemu możesz opleść nim całą barierkę ochronną, jak również ogrodzenia, pergole czy altany. 

Największym atutem tego gatunku są jednak dekoracyjne barwne kwiaty o motylkowatym kształcie, w niemal wszystkich kolorach tęczy. Płatki zdobiące groszek pachnący są białe, kremowe, fioletowe, różowe czy niebieskie. Z daleka można wyczuć od nich piękny aromat, który przyciąga liczne pożyteczne owady. To zaś pozytywnie wpływa na uprawy sąsiadujących z groszkiem pachnącym roślin.

Kiedy siać groszek pachnący? Nie spóźnij się, bo teraz jest na to idealny czas

To właśnie teraz jest idealny termin na sianie groszku pachnącego, choć są osoby, które przygotowały balkonowe rozsady jeszcze w lutym. 

Nie spóźnij się, ogrodnicy zalecają zrobić go w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. W tym roku pogoda sprzyja. Wiosenna aura na dobre rozgościła się już w Polsce, dlatego nie warto zwlekać. 

Czytaj również: Te kwiaty są czarne jak noc i bujnie kwitną. Posadź je, a sąsiadki oszaleją z zazdrości

Stwórz idealne warunki do uprawy groszku pachnącego. Balkon utonie w kolorowych kwiatach

Jeśli marzysz o tym, aby w okresie wiosenno-letnim twój balkon utonął w kolorowych kwiatach, musisz zapewnić groszkowi pachnącemu optymalne warunku do rozwoju. Przede wszystkim zapewnij mu zaciszne miejsce, ze stałym dostępem do światła i odpowiednie podpory np. z drutów lub sznurka, po których będą piąć się jego pędy.

Pamiętaj również o ziemi dopasowanej do uprawy rośliny. Groszek pachnący najlepiej czuje się w glebie żyznej i próchniczej, z dodatkiem kompostu lub biohumusu. Roślina zasilana takim nawozem błyskawicznie urośnie i zachwyci wielobarwnymi płatkami.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | balkon | pielęgnacja roślin