Reklama
Reklama

Lubisz pachnące rośliny? Koniecznie posadź w ogrodzie te gatunki

W ogrodzie nie brakuje roślin, które urzekają nas swoim wyglądem i feerią barw. Jednak warto również zwrócić uwagę na gatunki, które zaspokoją inny zmysł i zachwycą nas swoim zapachem. Podpowiadamy, jakie rośliny uprawiać w swoim ogrodzie oraz na balkonie, aby cieszyć się intensywnym i przyjemnym aromatem.

Wiosna kojarzy nam się z pięknym i słodkim zapachem kwiatów. Chcąc wzmocnić to przyjemne doświadczenie, warto posiadać w swoim ogrodzie lub na balkonie rośliny, które słyną z tego, że roztaczają wokół siebie niepowtarzalny aromat. Podpowiadamy, jakie gatunki wybrać i gdzie je uprawiać.

Gdzie warto sadzić rośliny pachnące? Te miejsca to strzał w dziesiątkę

Dobre umiejscowienie roślin silnie pachnących jest kluczowe nie tylko dla wyglądu, ale i rozprowadzania aromatu po całym ogrodzie. Zazwyczaj zaleca się, aby uprawiać je w często użytkowanej części ogrodu, umieszczając je np. od frontu czy w strefie relaksacyjnej lub w pobliżu altany albo patio.

Często rośliny silnie pachnące uprawiane są także w pobliżu ławek, okien domu czy tarasu. Natomiast krzewy o mocnym aromacie sadzi się zazwyczaj przy kompostowniku i pojemnikach na śmieci. Dzięki temu nie tylko zasłonimy nieestetyczny widok, ale i podczas kwitnienia zniwelujemy nieprzyjemny zapach odpadów i kompostu. Niektóre gatunki roślin silnie pachnących uprawiane są także na balkonie.

Jakie rośliny jednoroczne i byliny silnie pachnące wybrać do ogrodu i balkonu? Te gatunki zachwycają zapachem

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym zapachem roznoszącym się po naszym ogrodzie lub balkonie, musimy wybrać odpowiednie gatunki roślin, które znane są ze swojego niepowtarzalnego aromatu. Często polecaną rośliną jest maciejka, znana także pod nazwą lewkonia długopłatkowa. Jest to gatunek jednoroczny, która osiąga 30-40 cm wysokości i kwitnie od czerwca do sierpnia.

Kwiaty maciejki są drobne i różowe. Wydzielają one bardzo intensywny zapach, który wyczuwalny jest z daleka. Aromat można poczuć zwłaszcza wieczorami. Z racji tego, że maciejka bardziej zachwyca zapachem niż wyglądem, to warto połączyć ją w kompozycjach z innymi, bardziej reprezentatywnymi gatunkami.

Inną polecaną pachnącą rośliną jednoroczną jest tytoń oskrzydlony. Dorasta on nawet do 150 cm wysokości i ma krzewiasty pokrój. Kwiaty tej rośliny mogą przybierać różne barwny, m.in. czerwoną, różową, białą, fioletową czy łososiową. Tytoń oskrzydlony zakwita latem, a jego kwiaty w ciągu dnia pozostają zamknięte i otwierają się dopiero na wieczór, ciesząc nas swoim przyjemnym zapachem.

Natomiast do roślin cebulowych, które cechuje intensywny aromat, zalicza się hiacynt. Jest to roślina zakwitająca na przełomie kwietnia i maja, która może mieć różne barwy, zależne od odmiany. Hiacynty wydzielają specyficzny słodki zapach. Mogą być one uprawiane na rabatach kwietnych, pod koronami drzew, ale i w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Kolejną polecaną rośliną, która roznosi piękny aromat, jest groszek pachnący. To jednoroczne pnącze, które ma efektowne, motylkowe kwiaty. Rozmiar rośliny zależny jest od warunków, a także terminu siewu. Groszek pachnący może maksymalnie dorastać do wysokości 200 cm. Roślina zakwita od czerwca do sierpnia i zazwyczaj uprawiana jest wzdłuż ogrodzeń lub ścian budynku.

Czytaj również: Chcesz mieć dużo winogron? Wiosną nie zapomnij o tym zabiegu

Które krzewy mają pachnące kwiaty? Sprawdź co wybrać na aromatyczną ozdobę ogrodu

Chcąc dodać do naszego ogrodu nieco zapachu, nie tylko możemy zdecydować się na aromatyczne rośliny jednoroczne lub byliny, ale warto także rozpocząć uprawę pachnących krzewów.

Jednym z najpopularniejszych jest jaśminowiec wonny. To krzew, który może dorastać do 200 cm wysokości i kwitnie na biało od czerwca do lipca. Może być on łączony z innymi gatunkami, np., z lilakiem pospolitym, którego kwiaty także wydzielają słodki, przyjemny zapach. W dodatku lilak cieszy oko swoimi barwami, a jego kwiaty mogą być białe, liliowe, różowe lub niebieskie. Nie tylko zdobią nasz ogród i zachwycają zapachem, ale mogą być również ścinane jako dekoracja do wazonu.

Innym nieco mniej popularnym krzewem jest kalina bodnanstka, która pachnie intensywniej niż spokrewnione z nią gatunkiRoślina ta zakwita już wczesną wiosną, a jej kwiaty są drobne i różowe oraz zebrane w główkowate kwiatostany. Kalina może osiągać wysokość 200 cm.


Zobacz też:

Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba

To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć

Możesz mieć pelargonie za darmo. Wystarczy miód i cynamon

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin