Reklama
Reklama

Uważaj, co siejesz w ogrodzie. Te rośliny są zakazane

W polskich ogródkach i ogrodach można napotkać wiele pięknych i oryginalnych roślin. Warto jednak wiedzieć, że uprawa niektórych gatunków jest surowo zakazana. Niektóre mogą się wydawać niepozorne, lecz należą do roślin inwazyjnych. Inne z kolei mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli nie chcemy płacić wysokiej kary lub oglądać przyrody zza krat, warto wiedzieć, jakich roślin absolutnie nie wolno uprawiać.

Niektórym może się wydawać, że we własnym ogrodzie mogą siać i uprawiać dowolne rośliny - w zależności od upodobań i chęci. Poniekąd to prawda, ponieważ dowolność wyboru jest bardzo duża. Istnieją jednak przepisy, które należy respektować, a ich złamanie grozi surowymi karami. Jakich roślin absolutnie nie wolno uprawiać w ogrodzie? 

Za uprawę tych roślin grozi wysoka kara. Czego nie wolno mieć w ogrodzie?

Bożodrzew gruczołowaty to roślina z rodziny biegunecznikowatych, która pochodzi z Chin, a pierwsze jej egzemplarze zostały sprowadzone do Europy już w 1751 roku. Ailanthus altissima (tak brzmi nazwa naukowa rośliny) okazał się jednak gatunkiem inwazyjnym, stanowiącym zagrożenie dla rodzimych gatunków flory. 

To okazałe i szybko rosnące drzewo uznawane jest w Unii Europejskiej i w Polsce za gatunek inwazyjny, którego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w nim jest zabronione przez ustawę o ochronie przyrody z 2004 roku. Od roku 2012 specjalnego pozwolenia od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wymaga również jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie oraz sprzedaż.

Na terenie całej Unii Europejskiej zakazane jest również uprawianie na ogrodowych rabatach barszczu perskiego i hiacyntu wodnego. Nie powinniśmy też uprawiać w ogrodzie takich roślin, jak dławisz okrągłolistny, kolcolist zachodni czy rdestowce. Złamanie tego zakazu grozi karą administracyjną w wysokości nawet miliona złotych oraz postępowaniem karnym, które może zakończyć się wyrokiem więzienia i spędzeniem tam do 5 lat. 

Czytaj też: Wysiej ją już teraz. Będzie kwitła od początku lata aż do przymrozków 

Tych gatunków nie uprawiaj w ogrodzie. Zgłoś, jeśli zasieją się same

Gatunki inwazyjne to nie wszystkie rośliny, których nie wolno uprawiać w przydomowym ogrodzie czy w ogródku działkowym. Zabroniona jest również uprawa maków i konopi. Chodzi o konopie z odmiany "Cannabis L" oraz "Cannabis sativa L" i o mak lekarski lub niskomorfinowy.

Ich obecność na działce grozi karą 3 lat więzienia lub grzywną do 5 tysięcy złotych. Jeśli zaś same zasieją się przypadkiem w ogrodzie, najlepiej zgłosić ten fakt lokalnemu samorządowi i tym samym ustrzec się nieprzyjemności. 

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | działka