Reklama
Reklama

Posadź ten krzew zamiast róży. Twój ogród będzie pełen motyli

Różę na swoich działkach mają dziś prawie wszyscy, przez co zrobiła się nieco oklepana. Jeśli chcesz się wyróżniać, w tym roku posadź zamiast niej budleję Dawida. Ten piękny krzew wprowadzi do twojego ogrodu bajkowy klimat. Dorasta do trzech metrów wysokości, a jego największym atutem są wspaniałe pachnące kwiaty, które przyciągają do ogrodu całe chmary motyli.

Budleja Dawida (niektórym lepiej znana jako motyli krzew) może stać się najpiękniejszą ozdobą twojej działki. Roślina pochodzi z Azji, Ameryki Południowej i Afryki, ale z powodzeniem może być uprawiana również w polskim umiarkowanym klimacie. Dobrze znosi zimy, lecz wymaga okrycia i odpowiedniej pielęgnacji

Motyli krzew zachwyca szybkim wzrostem (rozrasta się do 3 metrów), ma ciekawy rozłożysty pokrój i wyróżnia się obfitym kwitnieniem od czerwca do października. Jeśli go posadzisz, wprowadzisz szczyptę egzotyki do twojego ogrodu. Sąsiedzi pozazdroszczą ci wspaniałych, fioletowych kwiatów, które będą kusić zapachem i przyciągną do ogrodu piękne motyle. 

Jak uprawiać "motyli krzew"? W takich warunkach Budleja Dawida będzie zdrowo rosła

Uprawa "motylego krzewu" nie jest trudna, ale warto zapewnić mu optymalne warunki, w których będzie mógł się rozwijać. Ten krzew warto zasadzić wiosną, w kwietniu lub maju, choć niektórzy ogrodnicy polecają również termin wczesnojesienny (pod koniec września lub w październiku, ale wtedy istnieje ryzyko przymrozków). 

Podłoże dla budlei Dawida powinno być lekko wilgotne, o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Z reguły najlepiej rośnie on w ziemi przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej. Zanim jednak umieścisz sadzonkę w glebie, pamiętaj, by zapewnić roślinie sporo przestrzeni na rozrost - minimum 1-1,5 metra z każdej strony. 

Jeśli chcesz, by twoja budleja Dawida zdrowo rosła, koniecznie wybierz dla niej dobrze nasłonecznione stanowisko, które będzie również osłonięte od wiatru. Na zbyt zacienionym miejscu krzew może nie wypuszczać aż tylu okazałych kwiatostanów.

Może cię zainteresować: Marzysz o hortensji na pniu we własnym ogrodzie? Sprawdź, jak ją uprawiać                

Pielęgnacja budlei Dawida. O tym zabiegu musisz pamiętać

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji budlei Dawida jest jej regularne podlewanie. Roślina nie będzie mogła zdrowo się rozwijać w zbyt suchym podłożu. Nawadniając ją często i obficie, możesz wydłużyć okres kwitnienia motylego krzewu i poprawić jego ogólną kondycję.

Nie tylko podlewanie. Cięcie motylego krzewu również jest ważne

Motyli krzew trzeba również regularnie podcinać, w związku z intensywnym rozrostem tej rośliny. Powinieneś zrobić to jeszcze w kwietniu, bo później nad rozkrzewionymi pędami trudno będzie zapanować. Poprzez ten zabieg pobudzisz również budleję Dawida do wzrostu. Wiosną zetnij ją na wysokości od ok. 10 do maksymalnie 15 cm nad ziemią.

Czytaj również: Czas na wiosenne sadzenie piwonii. Te odmiany najlepiej sprawdzą się w ogrodzie

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL