Reklama
Reklama

Polacy nie wiedzą, ile mogą ich jeść. Znany doktor apeluje o rozsądek

Jedni jedzą je na każde śniadanie, a drudzy unikają jak ognia w obawie przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Internauci nieustannie spierają się co do tego, ile jajek można jeść dziennie, dlatego znany doktor dietetyki w krótkim filmie na TikToku wreszcie rozwiał ich wątpliwości. Wyjaśnił, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy. A poza tym zdradził, kto na pewno nie powinien przesadzać z ilością spożywanych jajek.

Wielu Polaków nie wyobraża sobie śniadania bez świeżych jajek jedzonych solo, z chlebem, w formie jajecznicy lub omletu. Ty również je lubisz i zastanawiasz się, ile jajek można jeść dziennie tak, aby nie przesadzić, a jednocześnie dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych? 

Już więcej nie musisz zawracać sobie tym głowy, bo popularny doktor dietetyki - Michał Wrzosek postanowił bliżej przyjrzeć się jajkom w jednym z krótkich filmów na TikToku. Na podstawie różnych teorii naukowców, własnych doświadczeń i spostrzeżeń, specjalista wyjaśnił swoim fanom, jaka jego zdaniem jest optymalna ilość spożywanych jajek w ciągu dnia

Ile jajek można jeść dziennie? Doktor dietetyki rozwiewa wątpliwości

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jedzenie 1-2 jajek dziennie to optymalna ilość i podobnego zdania jest doktor Michał Wrzosek. Dietetyk, który aktywnie udziela się na TikToku, wyjaśnił internautom, że choć jest to zdrowy produkt, z jajkami w diecie nie należy przesadzać. 

Specjalista podkreślił, że osobom zdrowym i aktywnym fizycznie zjedzenie jajecznicy z 4 jaj raz na jakiś czas nie powinno zaszkodzić, ale i one na co dzień powinny zachowywać umiar. Średnio 1 jajko na dobę powinno ci więc wystarczyć

Może cię zainteresować: To zdrowe śniadanie zrobisz w 10 min. Makłowicz jada tak co drugi dzień

Są zdrowe i pożywne, ale... Nie każdy może jeść je codziennie

Kto nie powinien jeść jajek w nadmiarze? Teorie są różne, ale doktor Michał Wrzosek uważa, że z ich ilością w diecie nie powinny przesadzać zwłaszcza osoby chore na cukrzyce, lub ze zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznym

Na pewno nie powinieneś sięgać po nie także w przypadku alergii. A organizacja Heart UK zaleca, aby mocno ograniczyć spożycie jaj przy hipercholesterolemii i zwiększonej wrażliwości na cholesterol w diecie.

Czytaj również: Gdzie tak naprawdę wyrzucać skorupki jajek? Wiele osób popełnia błąd

Które jaja są najzdrowsze? Nie wszystkie mają identyczne właściwości

Jedno duże jajo ma około 75 kcal i poza 186 g cholesterolu znajdziemy w nim również: tłuszcz, białko, potas, sód, żelazo, selen, kwas foliowy, luteiny i kwasów tłuszczowe omega-3. Ogólnie jest więc produktem zdrowym, choć, (jak już wyjaśniliśmy powyżej), raczej nie powinieneś przesadzać z ilością jaj w diecie. 

Pamiętaj też, że jajka jajkom są nierówne. Jeżeli sam nie posiadasz kur, przy zakupie jaj w sklepie zawsze zwracaj uwagę na cyfry na opakowaniach. To ważna informacja o warunkach, w jakich żyją zwierzęta, od których pochodzą jaja. 

  • 0 - to jajka pochodzące od kur z chowu ekologicznego,
  • 1 - to jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu, 
  • 2 - to jajka pochodzące od kur z chowu ściółkowego
  • 3 - to jajka pochodzące od kur z chowu klatkowego

Które jajka są najzdrowsze? Jeżeli masz wybór, zawsze powinieneś wybierać te o niższych numerach, bo pochodzą od kur wolno żyjących. Pamiętaj, że tryb życia i sposób karmienia zwierząt w dużym stopniu wpływa na jakość znoszonych jaj.

Sprawdź: Wegański zamiennik jajek. Katarzyna Bosacka wyjaśnia, czy warto je kupić

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe żywienie | śniadanie | selfcare