Reklama
Reklama

Polacy nie wiedzą, ile mogą ich jeść. Znany doktor apeluje o rozsądek

Jedni jedzą je na każde śniadanie, a drudzy unikają jak ognia w obawie przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Internauci nieustannie spierają się co do tego, ile jajek można jeść dziennie, dlatego znany doktor dietetyki w krótkim filmie na TikToku wreszcie rozwiał ich wątpliwości. Wyjaśnił, co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy. A poza tym zdradził, kto na pewno nie powinien przesadzać z ilością spożywanych jajek.

Wielu Polaków nie wyobraża sobie śniadania bez świeżych jajek jedzonych solo, z chlebem, w formie jajecznicy lub omletu. Ty również je lubisz i zastanawiasz się, ile jajek można jeść dziennie tak, aby nie przesadzić, a jednocześnie dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych? 

Już więcej nie musisz zawracać sobie tym głowy, bo popularny doktor dietetyki - Michał Wrzosek postanowił bliżej przyjrzeć się jajkom w jednym z krótkich filmów na TikToku. Na podstawie różnych teorii naukowców, własnych doświadczeń i spostrzeżeń, specjalista wyjaśnił swoim fanom, jaka jego zdaniem jest optymalna ilość spożywanych jajek w ciągu dnia

Ile jajek można jeść dziennie? Doktor dietetyki rozwiewa wątpliwości

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że jedzenie 1-2 jajek dziennie to optymalna ilość i podobnego zdania jest doktor Michał Wrzosek. Dietetyk, który aktywnie udziela się na TikToku, wyjaśnił internautom, że choć jest to zdrowy produkt, z jajkami w diecie nie należy przesadzać. 

Specjalista podkreślił, że osobom zdrowym i aktywnym fizycznie zjedzenie jajecznicy z 4 jaj raz na jakiś czas nie powinno zaszkodzić, ale i one na co dzień powinny zachowywać umiar. Średnio 1 jajko na dobę powinno ci więc wystarczyć

Może cię zainteresować: To zdrowe śniadanie zrobisz w 10 min. Makłowicz jada tak co drugi dzień

Są zdrowe i pożywne, ale... Nie każdy może jeść je codziennie

Kto nie powinien jeść jajek w nadmiarze? Teorie są różne, ale doktor Michał Wrzosek uważa, że z ich ilością w diecie nie powinny przesadzać zwłaszcza osoby chore na cukrzyce, lub ze zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznym

Na pewno nie powinieneś sięgać po nie także w przypadku alergii. A organizacja Heart UK zaleca, aby mocno ograniczyć spożycie jaj przy hipercholesterolemii i zwiększonej wrażliwości na cholesterol w diecie.

Czytaj również: Gdzie tak naprawdę wyrzucać skorupki jajek? Wiele osób popełnia błąd

Które jaja są najzdrowsze? Nie wszystkie mają identyczne właściwości

Jedno duże jajo ma około 75 kcal i poza 186 g cholesterolu znajdziemy w nim również: tłuszcz, białko, potas, sód, żelazo, selen, kwas foliowy, luteiny i kwasów tłuszczowe omega-3. Ogólnie jest więc produktem zdrowym, choć, (jak już wyjaśniliśmy powyżej), raczej nie powinieneś przesadzać z ilością jaj w diecie. 

Pamiętaj też, że jajka jajkom są nierówne. Jeżeli sam nie posiadasz kur, przy zakupie jaj w sklepie zawsze zwracaj uwagę na cyfry na opakowaniach. To ważna informacja o warunkach, w jakich żyją zwierzęta, od których pochodzą jaja. 

  • 0 - to jajka pochodzące od kur z chowu ekologicznego,
  • 1 - to jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu, 
  • 2 - to jajka pochodzące od kur z chowu ściółkowego
  • 3 - to jajka pochodzące od kur z chowu klatkowego

Które jajka są najzdrowsze? Jeżeli masz wybór, zawsze powinieneś wybierać te o niższych numerach, bo pochodzą od kur wolno żyjących. Pamiętaj, że tryb życia i sposób karmienia zwierząt w dużym stopniu wpływa na jakość znoszonych jaj.

Sprawdź: Wegański zamiennik jajek. Katarzyna Bosacka wyjaśnia, czy warto je kupić

Zobacz też:

​Nigdy nie trzymaj tego przed domem. Przyciąga szczury jak magnes

Bierzesz prysznic rano czy wieczorem? Jedna pora jest zdecydowanie lepsza dla organizmu

Ten popularny produkt sprzyja demencji. Polacy jedzą niemal codziennie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe żywienie | śniadanie | selfcare