Reklama
Reklama

Oczko wodne po zimie jest w kiepskim stanie? Zrób to, a znów będzie zachwycać

Oczko wodne jest ozdobą każdego ogrodu. Wymaga jednak odpowiednich starań, by nie stało się siedliskiem glonów. Niskie temperatury mogły źle wpłynąć na dno zbiornika i rośliny wokół niego. Podpowiadamy, jak zadbać o oczko wodne po zimie. Latem znów będzie cieszyć nas bajecznym wyglądem.

Uszczelnij oczko wodne po zimie 

Podczas zimy często się zdarza, że dno oczka wodnego uległo pęknięciom. Nie będzie to służyło ani zbiornikowi, ani roślinom wokół niego. Aby zbadać stan folii lub tworzywa, warto spuścić z oczka nieco wody. Dalsze postępowanie zależy od materiału, z którego wykonane jest dno.  

W przypadku elastycznej wykładziny lub folii najpierw miejsca pęknięć dokładnie osusz. Wyczyść je również, używając spirytusu. Potem uzupełnij ubytki za pomocą samoprzylepnej taśmy. Większe pęknięcia wypełnij folią, której brzegi przyklej samoprzylepną taśmą dwustronnej. Popraw i uszczelnij również brzegi folii. Dopiero godzinę po naprawie możesz wlać wodę do zbiornika.  

Jeśli twoje oczko wodne zrobione jest z tworzywa sztucznego, pęknięcia wypełnij środkiem do uszczelniania jachtów. Po jego użyciu nie wlewaj do zbiornika wody przez dwie godziny. Chodzi o to, by środek uszczelniający zdążył całkowicie stwardnieć. Przed wlaniem wody sprawdź, czy zbiornik jest dobrze osadzony w podłożu.  

Betonowe oczka wodne również wymagają uszczelnienia po zimie. Woda wydostanie się z nich przez najdrobniejsze pęknięcia. Takie ubytki musisz nieco poszerzyć i dokładnie oczyścić. Potem wypełnij je zaprawą murarską. Po jej wyschnięciu pokryj miejsce naprawy środkiem uszczelniającym i poczekaj, aż wyschnie.  

Jak oczyścić oczko wodne?  

Po zimie w oczku wodnym mogły nagromadzić się liście, pokarm dla rybek i gałęzie. Wszystko to trzeba wyciągnąć ze zbiornika. Wiosna to dobry moment, by zapobiec rozwojowi glonów. W tym celu wykorzystaj biopreparaty. Są one bezpieczne dla roślin i zwierząt, w tym ryb, które zamieszkują oczka wodne.  

Przytnij też pędy traw rosnących wokół oczka. Zrób to tak, by obcięte końcówki roślin nie zanurzały się w wodzie.  

Czytaj też: Tej rośliny będą ci zazdrościć. Winogronowa róża zachwyca kwiatami i owocami

Zadbaj o rośliny i ryby w zbiorniku 

Po zimie zrób przegląd roślin w oczku wodnym. Wyciągnij wszystkie pojemniki i sprawdź, czy korzenie ich nie przerosły. Jeśli tak się stało, rośliny trzeba podzielić. Warto też usunąć martwe liście, pędy i korzenie. Miejsca dzielenia roślin posyp aktywnym węglem. Podzielone rośliny przesadź do innych koszy. Ich korzenie powinny być oddalone 3 cm od brzegów pojemnika. Rośliny, które szybko się rozrastają, śmiało możesz przerzedzić.  

W tak przygotowanym oczku wymień połowę wody. Jeśli zimowały w nim ryby, zacznij je karmić, gdy temperatura wody przekroczy 12 stopni Celsjusza.  

Ryby zimujące w akwarium przenosimy do oczka wodnego dopiero pod koniec wiosny. Powinny też minąć dwa tygodnie od czasu prac porządkowych w zbiorniku. Wodny ekosystem musi mieć czas na regenerację, zanim zaczną żerować w nim ryby.  

Zobacz też:

Chcesz schudnąć? Nim siądziesz do posiłku, wypij pół szklanki tego napoju

"Napój bogów" smakuje niebiańsko i obniża cholesterol. Samo zdrowie, a Polacy go unikają

Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | czyszczenie