Ogrodzenie zardzewiało po zimie? W ten sposób szybko je odświeżysz
To częsty problem, który zauważamy po zimie: ogrodzenie zardzewiało. Nie wygląda to estetycznie i z pewnością nie wpływa dobrze na żywotność naszego płotu. Co można zrobić w tej sytuacji. Przede wszystkim działać szybko. Jest świetny sposób na to, by szybko odświeżyć rdzewiejące ogrodzenie.
Nawet najtrwalsze stalowe materiały z czasem ulegają korozji. Wystarczy zarysowanie lub przerwa w powłoce antykorozyjnej, a ogrodzenie zaczyna rdzewieć. Dostaje się w nie woda, która powoduje powstawanie najpierw niewielkich rudych plamek. Nie ma co liczyć na to, że rdza odpuści. Kiedy raz się pojawi, przestrzeń przez nią zainfekowana będzie się tylko powiększała.
Ogrodzenia rdzewieją dużo szybciej w warunkach wilgoci, która towarzyszy im zimą. Szczególnie narażone są na ten proces opłotowania, na które działa dodatkowo sól. Tak jest na przykład w miejscowościach położonych nad morzem. W każdym razie, jeśli zobaczysz, że twój płot zaczyna rdzewieć, nie czekaj. Im szybciej zaczniesz działać, tym mniej pracy włożysz w renowację zajętego korozją ogrodzenia. Dobrą zasadą jest, aby co 3 - 4 lata malować płoty i bramy antykorozyjną farbą. To zdecydowanie przedłuży ich żywotność.
Po zimie dokładnie obejrzyj swoje ogrodzenie. Jeśli zauważysz na nim odpryski farby, pod którymi pojawiają się rdzawe plamy, zacznij działać. Zanim przystąpisz do działania, sprawdź prognozy pogody. Takie prace najlepiej zaplanować na kilka bezdeszczowych dni. Nie przekładaj tego na lato, kiedy wysokie temperatury utrudnią prace i zmniejszą ich skuteczność.
Najszybszym sposobem na odświeżenie zardzewiałego ogrodzenia jest dokładne oczyszczenie zainfekowanych miejsc. Usuń łuszczącą się farbę i rdzę za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Następnie oczyść z pyłu czyszczone miejsca i powierzchnię wokół nich. Na koniec pomaluj całe ogrodzenie dekoracyjną farbą antykorozyjną.
Czytaj też: Mokre liście zalegają na trawniku? Nie wyrzucaj ich, przydadzą się bardziej niż myślisz
Jeśli twoje ogrodzenie jest już mocno zaatakowane przez rdzę, musisz zastosować inny sposób jego czyszczenia. Jest on dużo bardziej czasochłonny i wymaga więcej pracy, ale tylko w ten sposób zapobiegniesz dalszej korozji.
Ta metoda wymaga zdarcia farby i rdzy z całej powierzchni ogrodzenia. Powinno być ono wyczyszczone do gołej stali. Następnie płot pokryj preparatem antykorozyjnym. Należy go nakładać pędzlem. Na warstwę preparatu nałóż farbę podkładową chroniącą przed rdzą. Dopiero teraz ogrodzenie jest gotowe na przyjęcie dekoracyjnej farby do metalu.
Zdrapywanie powierzchni do gołej stali zajmuje dużo czasu, wymaga precyzji i sporo sił. Jeśli masz odpowiednie fundusze, możesz zrobić to, piaskując metal. Polega to na spryskaniu płotu wodą z piaskiem pod dużym ciśnieniem. Wymaga to również zabezpieczenia otoczenia i niemetalowych części parkanu. Koszt takiej usługi to 40 - 50 zł za metr kwadratowy. Firmy oferujące piaskowanie mają w ofercie również malowanie proszkowe metalu.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz kostek do zmywarki. Zrobisz je za grosze w domu, a naczynia będą lśnić
Tak samodzielnie odpowietrzysz kaloryfer. Nie musisz wzywać fachowca
Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki