Reklama
Reklama

Czas na czyszczenie mebli ogrodowych z rattanu. Użyj tego, a odzyskają dawny blask

Meble rattanowe rewelacyjnie prezentują się w ogrodzie, w otoczeniu roślin, ponieważ są dekoracyjne, lekkie, a przede wszystkim naturalne. Jeśli chcesz, by twój zestaw ogrodowy zawsze wyglądał tak samo estetycznie, jak tuż po zakupie, dowiedz się, jak czyścić i konserwować meble z rattanu.

Rattan, znany też jako rotang, to ogólne określenie palm pnących z rodziny arekowatych i pozyskiwanego z nich surowca, który znajduje zastosowanie między innymi w plecionkarstwie. Rattanowe meble cieszą się ogromną popularnością. Są uznawane za wytrzymałe i estetyczne, i często wybierane jako wyposażenie altan, ogrodów czy tarasów. Jak często i czym je czyścić, by wciąż służyły nam tak samo dobrze? 

Jak dbać o meble z rattanu? Regularnie je czyść i impregnuj

Meble wykonane z rattanu są lekkie, estetyczne, a do tego naturalne. Świetnie się zatem prezentują w ogrodzie czy na balkonie, w otoczeniu zieleni. Aby jednak długo cieszyć się ich urokiem, należy je regularnie czyścić i konserwować. Czyszczenie warto przeprowadzać zawsze, kiedy to konieczne. Najlepiej co około dwa tygodnie. Konserwację najlepiej zaś przeprowadzać raz w roku, po zakończeniu sezonu.

Przed sezonem zimowym meble najlepiej przykryć i przenieść w inne miejsce, aby nie były wystawione na działanie mrozu. Niska temperatura mogłaby bowiem doprowadzić do powstania trudnych do naprawy zniszczeń. Meble z rattanu warto też ochraniać przed kurzem, na przykład okrywając je specjalnym, wodoodpornym pokrowcem, gdy nie są używane. 

Czytaj też: Planujesz wiosenne mycie okien? Nie każdy moment jest na to dobry 

Jak czyścić meble z rattanu? Tak wygląda ich konserwacja

Meble z rattanu najlepiej czyścić suchą, flanelową szmatką, a jeśli pojawiły się na nich silniejsze zabrudzenia, można do tego użyć letniej wody z dodatkiem kwasku cytrynowego (wystarczą cztery łyżeczki na jeden litr wody). Szmatka powinna być jednak miękka i maksymalnie wyciśnięta - rattan jest bowiem wrażliwy na działanie wody.

Co dwa tygodnie meble z rattanu warto też odkurzać, używając na przykład odkurzacza z wąską końcówką lub szczotki ryżowej. Woski, oleje czy impregnaty przydadzą się z kolei do konserwacji mebli rattanowych. Specjalistyczny impregnat powinien zawierać również filtr UV, który ochroni powierzchnię przed oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Decyzję o wyborze konkretnego środka najlepiej podjąć po przeczytaniu instrukcji użytkowania lub sprawdzeniu informacji zamieszczonych na stronie producenta. 

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby