Reklama
Reklama

Planujesz wiosenne mycie okien? Nie każdy moment jest na to dobry

Poprawa pogody wiele osób skłania do rozpoczęcia wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że niektóre czynności lepiej odłożyć na nieco bardziej sprzyjający okres, aby nie musieć ich powtarzać. Do takich czynności należy na przykład mycie okien. Kiedy powinniśmy się za to zabrać i jak najlepiej umyć okna?

Jeśli twoim marzeniem są szyby bez smug, dowiedz się, kiedy i w jaki sposób poprawnie umyć okna. Nie każda pora jest na to odpowiednia, a decydującą rolę odgrywa również kolejność działania. Podpowiadamy, jak skutecznie i szybko przeprowadzić wiosenne mycie okien. 

Wiosenne mycie okien — kiedy się za to zabrać?

Gdy na zewnątrz robi się cieplej, wiele osób czuje potrzebę wzięcia się za wiosenne porządki. Nawet dość ciepły luty czy marzec nie są jednak odpowiednie na podjęcie się tej czynności. Warto bowiem poczekać na stabilizację pogody, aby niespodziewane opady nie zniszczyły efektów naszej pracy, a wahania temperatury nie zrujnowały naszego zdrowia.

Jeśli chodzi o pogodę, na mycie okien najlepiej wybrać ciepły, ale pochmurny dzień. Jeśli na okna będzie bezpośrednio padać intensywne słońce, szybkie wysychanie wody i detergentów doprowadzi do powstania nieestetycznych smug.

Wiele zależy też od ekspozycji okien. Te wychodzące na północ można myć w zasadzie o dowolnej porze dnia, jednak te skierowane na południe najlepiej umyć dopiero późnym popołudniem lub nawet wieczorem. Jeśli okna wychodzą na wschód, najlepiej zabrać się za ich mycie po godzinie 11, a gdy wychodzą na zachód, przed godziną 15. 

Czytaj też: Płytki balkonowe zmatowiały przez zimę? Nic nie szkodzi, w ten sposób szybko przywrócisz im blask 

Czym i w jaki sposób myć okna? Porady

Do mycia okien można wykorzystać zarówno profesjonalne produkty ze sklepu, jak i domowe środki czystości. Jeśli chodzi o te pierwsze, prócz spryskiwaczy pomocny może się okazać zwykły płyn do mycia naczyń. Z kolei jeśli chodzi o domowe sposoby na umycie okien, można przygotować na przykład roztwór octu i soku z cytryny. W tym celu mieszamy cztery łyżki octu z taką samą ilością soku z cytryny i z 2,5 litra wody.

Jeśli zaś chodzi o sprzęt, do mycia okien najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry, choć można też użyć pieluchy tetrowej czy dedykowanej myjki na rączce.

Jak myć okna? Ważne jest zachowanie właściwej kolejności. Zaczynamy od umycia ram okiennych, myjąc je ciepłą wodą z detergentem. Uszczelki okienne wyszorujemy pastą, przygotowaną z sody oczyszczonej i wody. Kolejny krok to umycie parapetów, a dopiero później okien. Jeśli nie chcemy, by pojawiły się na nich smugi, najpierw umyjmy je na mokro od góry do dołu, a następnie wytrzyjmy do sucha w tym samym kierunku. Jeśli dodamy do wody płyn do płukania czy nabłyszczacz do zmywarki, na szybach wolniej będzie osiadał kurz, a ryzyko pojawienia się smug po opadach zmaleje. 

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby