Reklama
Reklama

Ten kwiat zapowiada pogodę i ma dobry wpływ na inne rośliny. Babcie sadziły go obok ogórków i pomidorów

Nagietki to piękne kwiaty o charakterystycznej, pomarańczowej barwie i intensywnym zapachu. Dawniej każda babcia sadziła je w ogrodzie, natomiast obecnie rośliny te stały się nieco zapomniane. Warto mieć nagietki w ogrodzie, ponieważ są naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości, a także wspomagaczem dla innych roślin. Sprawdź najważniejsze informacje o nich.

Nagietki stanowią piękną ozdobę ogrodu. Można uprawiać je w doniczkach, na rabatach lub w  sąsiedztwie z innymi roślinami ogrodowymi. Najbardziej popularny jest nagietek lekarski stosowany w medycynie ludowej i kosmetyce. Dowiedz się, dlaczego dawniej babcie tak chętnie sadziły te kwiaty. 

Dlaczego warto posadzić nagietki w ogrodzie?

Dawniej babcie sadziły nagietki nie tylko ze względu na szereg właściwości leczniczych. Te niepozorne kwiaty zapowiadają pogodę. W jaki sposób? Gdy zanosi się na deszcz, kwiatostany nagietka są zamknięte - wytwarzają w ten sposób mechanizm obronny przed wodą. 

Oprócz tego nagietki wspomagają inne rośliny. Swoją wyraźną barwą i intensywnym zapachem przyciągają pszczoły, które zapylają rośliny w ich pobliżu. Warto zatem posadzić je obok ogórków i pomidorów. Szybko ściągną pożyteczne owady, a nawet usuną nicienie z podłoża.  

Co więcej, nagietki są jadalnymi kwiatami. Wobec tego możemy dodawać je do różnych dań i deserów. 

Uprawa nagietków - najważniejsze informacje o kwiatach

Nagietki występują aż w kilkunastu odmianach i kolorach. Ich kwiatostany mają żółtą lub pomarańczową barwę oraz kilka tonów ciemniejszy środek - to właśnie on przyciąga pszczoły. 

Nagietki w ogrodzie kwitną od wczesnego lata do później jesieni, jeśli odpowiednio zabezpieczamy je przed przymrozkami. Należą do roślin jednorocznych, dlatego raz do roku musimy wydać pieniądze na zakup ich nasion. W pełni sezonu nagietki rozsiewają się samodzielnie

Kwiaty te nie są trudne w uprawie, nie wymagają zbyt dużej uwagi. Musimy je nawadniać tylko w przypadku suszy. Rosną w każdym podłożu bez konieczności nawożenia. Powinniśmy pamiętać o tym, aby sadzić je na nasłonecznionym stanowisku.

Nagietki posadzone w doniczkach wymagają regularnego nawadniania. Musimy jednak uważać, żeby nie przelać ich, ponieważ szybko zaczną marnieć. 

Zobacz też:

Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik

Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin