Marzysz o dorodnych pomidorach? Nie przegap tego terminu wysiewu
Jeśli ktoś mówi, że uprawia warzywa, to zapewne są to pomidory. Nie licząc wielkich plantacji, spotkamy je w niemal każdym przydomowym ogródku, na wielu balkonach, a mniejsze odmiany także na parapetach albo kuchennych blatach. Pod jednym warunkiem – że nasiona wykiełkują i rozwiną się z nich zdrowe, silne sadzonki. Kluczowy będzie przede wszystkim czas. Kiedy wysiewać pomidory? Jakie terminy są optymalne? Od czego zależy wzrost sadzonek?
Optymalny termin wysiewu pomidorów na rozsadę zależy od tego, gdzie trafią sadzonki w kolejnych etapach uprawy:
- siew na rozsadę do tunelu albo szklarni od połowy lutego do końca kwietnia;
- siew na rozsadę do nieosłoniętego gruntu od połowy marca.
Zanim sadzonki trafią do gruntu, muszą osiągnąć odpowiednią wysokość - dużo zależy od odmiany, ale ok. 15 cm. Wzrost nie będzie jednak możliwy bez odpowiedniego naświetlenia, nawet jeśli zapewnimy nasionom idealne podłoże i nawodnienie - z wysiewem należy więc zaczekać na dłuższe dni.
Oprócz terminu wysiewu ważna jest też jakość nasion. Zdolność do kiełkowania obniża się z upływem czasu, dlatego powinniśmy kupować je bezpośrednio przed sadzeniem w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.
Pomidory możemy wysiewać w doniczkach czy kubeczkach po jogurcie. Żeby ułatwić sobie pierwsze dni uprawy dobrze jednak zainwestować w wielodonicę (paletę wysiewną z wieloma "przegródkami").
Do czasu wykiełkowania, nasiona powinny mieć zapewnione 25 stopni Celsjusza, potem 18-20 stopni w dzień i ok. 15 stopni w nocy. Zapewne będą stały na jednym z parapetów - wielodonica ułatwi podlewanie, utrzymanie czystości dookoła, przenoszenie i późniejsze przesadzane do gruntu. W osobnych pojemnikach nasiona wysiewamy co 1,5-2 cm. Do multiplatów wkładamy po 1 nasionku (ew. 2 z późniejszą eliminacją słabszej siewki).
Gleba do sadzenia pomidorów powinna być przepuszczalna i lekka z pH w granicach 5,5-6,5. Razem z nasionami dobrze kupić też odpowiednią mieszankę, ziemia uniwersalna może być zbyt ciężka. Mieszanki do sadzenia dają też większą pewność, że nie ma w nich patogenów, które zagrożą młodym roślinom. W przypadku większości odmian pomidorów nasiona powinny wzejść w ciągu ok. 10 dni. Czas produkcji gotowej rozsady to 7-9 tygodni.
Pojemnik wypełniamy niemal do pełna. Zostawiamy ok. 0,5 cm, żeby ziemia nie wysypywała się przy przenoszeniu. Wielodonicę zasypujemy ziemią i zdejmujemy ręką jej nadmiar, aż odsłonimy ścianki działowe. W momencie sadzenia ziemia powinna być wilgotna. Nasiona umieszczamy na głębokości 0,5 cm. Posadzone nasiona podlewamy spryskiwaczem, woda z konewki mogłaby wypłukać nasiona.
Czytaj także: Są słodsze niż inne odmiany pomidorów, a do tego bardzo zdrowe
Pikowanie przeprowadzamy, gdy sadzonka wykształci 3-4 listki, pojemnik powinien mieć ok. 400-500 ml pojemności.
Jeżeli przesadzamy pomidory pod osłonę, to możemy umieścić je tam już w kwietniu, jednak zwykle lepiej poczekać przynajmniej do początku maja. Te, które będą rosły pod gołym niebem, nie powinny znaleźć się tam przed Zimną Zośką, trzeba więc poczekać przynajmniej do połowy maja. Potem także warto sprawdzić pogodę na najbliższe dni, a co ważniejsze noce - wszystko sprowadza się do tego, żeby rośliny uniknęły przymrozków.
Przed wysadzeniem powinniśmy też przeprowadzić hartowanie, kilka dni wcześniej wystawiać sadzonki na zewnątrz, codziennie kilka godzin (w zależności od pogody).
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu