Reklama
Reklama

Zmieszaj z wodą, a uratujesz swoje pomidory. Wystarczy kilka złotych

Pomidory cieszą się dużą popularnością na naszych stołach. Wiele osób posiadających działkę, ogród lub szklarnię decyduje się na samodzielną uprawę, by zyskać zdrowe, smaczne i wolne od oprysków owoce. Niestety pomidory są dość wrażliwe na choroby wywoływane przez grzyby. Jak temu zaradzić?

Uprawa warzyw i owoców we własnym ogródku tylko z pozoru może wydawać się prosta. W rzeczywistości wymaga wiele wysiłku, wiedzy i zaangażowania. Czasem nawet starannie pielęgnowane plony mogą ulec zniszczeniu przez chorobę czy szkodniki. Pomidory często atakują grzyby, które mogą doprowadzić do osłabienia, a czasem nawet całkowitego zniszczenia upraw.

Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby na zapobieganie im. Jedną z najpopularniejszych metod są opryski z octu jabłkowego.

Jakie grzyby zagrażają uprawie pomidorów?

Choroby wywoływane przez grzyby mogą całkowicie zniweczyć pracę ogrodnika i zahamować rozwój roślin, a nawet uśmiercić całą uprawę. Do najniebezpieczniejszych chorób grzybów zalicza się:

  • zaraza ziemniaczana,
  • alternarioza pomidora,
  • zgorzel podstawy łodygi,
  • brunatna zgnilizna owoców,
  • szara pleśń

Żeby uchronić hodowlę przed atakiem chorób, należy dbać o regularną pielęgnację roślin. Pomidory powinny być systematycznie podlewane letnią wodą, która miała czas, żeby odstać. Trzeba też zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy sadzonkami, około 60-80 cm. Ogrodnik powinien również dbać o to, aby uprawa pomidorów znajdowała się z daleka od plantacji ziemniaków (powstaje wtedy wysokie ryzyko zarażenia zarazą ziemniaczaną).

Kolejny etap to systematycznie nawożenie. Pomidorom trzeba dostarczać składniki takie jak wapń i bor. Dzięki temu rośliny będą dynamicznie i prawidłowo się rozwijać. Ważnym elementem pielęgnacji pomidorów jest również stosowanie oprysków. Z ich pomocą można uchronić rośliny zarówno przed chorobami, jak i szkodnikami. Do efektywnych, naturalnych i prostych w wykonaniu preparatów zalicza się roztwór z wody i octu jabłkowego.

Jak zrobić roztwór z wody i octu jabłkowego?

Ze względu na silne działanie octu, warto najpierw sprawdzić, jak działa, nanosząc go na jedną z roślin. Jeśli ogrodnik nie zaobserwuje niepokojących zmian, to może śmiało wykonać oprysk na pozostałych okazach.

Żeby wykonać roztwór z wody i octu jabłkowego, należy zmieszać 0,25 l octu 5% z 5 litrami wody. Następnie mieszankę można umieścić w butelce z atomizerem lub bezpośrednio nanieść na roślinę. Roztwór z wody i octu jabłkowego będzie skuteczną pomocą w walce z chorobami grzybiczymi.

Roztwór z octu jabłkowego odstrasza również owady

Zdarza się, że muszki owocówki lub inne niepożądane insekty zaczynają żerować na uprawianych roślinach. Dotyczy to nie tylko pomidorów, ale także drzew owocowych, na przykład grusz, jabłoni i śliw. Wtedy również można sięgnąć po roztwór z wody i octu jabłkowego.

Mieszankę można przelać do słoika lub innego niedużego naczynia. Potem należy je zawiesić na roślinie. Roztwór powinien odstraszyć insekty. Do wykonania mikstury potrzebne jest: pół szklanki octu jabłkowego, szklanka wody, łyżeczka melasy, a także pół łyżeczki cukru. Składniki trzeba tylko ze sobą dokładnie wymieszać.

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak