Reklama
Reklama

Wystarczą dwa tanie składniki, by uratować pomidory. Wydasz zaledwie kilka złotych

Podczas uprawy pomidorów poważnym zagrożeniem są atakujące je choroby. Często objawiają się one w postaci plam, czarnych owoców czy poskręcanych liści. Kiedy zauważymy to na roślinach, warto od razu działać, zanim będzie za późno, by uratować nasze plony. Podpowiadamy, jak zwalczać choroby pomidorów oraz jak im zapobiegać.

Uprawa warzyw i owoców we własnym ogródku tylko z pozoru może wydawać się prosta. W rzeczywistości wymaga wiele wysiłku, wiedzy i zaangażowania. Czasem nawet starannie pielęgnowane plony mogą ulec zniszczeniu przez chorobę czy szkodniki. Pomidory często atakują grzyby, które mogą doprowadzić do osłabienia, a czasem nawet całkowitego zniszczenia upraw. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby na zapobieganie chorobom pomidorów.

Jakie grzyby zagrażają uprawie pomidorów?

Choroby wywoływane przez grzyby mogą całkowicie zniweczyć pracę ogrodnika i zahamować rozwój roślin, a nawet uśmiercić całą uprawę. Do najniebezpieczniejszych chorób grzybów zalicza się:

  • zaraza ziemniaczana,
  • alternarioza pomidora,
  • zgorzel podstawy łodygi,
  • brunatna zgnilizna owoców,
  • szara pleśń

Żeby uchronić pomidory przed chorobami, należy dbać o regularną pielęgnację roślin. Pomidory powinny być systematycznie podlewane letnią wodą, która miała czas, żeby odstać. Trzeba też zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy sadzonkami, około 60-80 cm. Ogrodnik powinien również dbać o to, aby uprawa pomidorów znajdowała się z daleka od plantacji ziemniaków (powstaje wtedy wysokie ryzyko zarażenia zarazą ziemniaczaną).

Kolejny etap to systematycznie nawożenie. Pomidorom trzeba dostarczać składniki takie jak wapń i bor. Dzięki temu rośliny będą dynamicznie i prawidłowo się rozwijać. Ważnym elementem pielęgnacji pomidorów jest również stosowanie oprysków. Z ich pomocą można uchronić rośliny zarówno przed chorobami, jak i szkodnikami. Do efektywnych, naturalnych i prostych w wykonaniu preparatów zalicza się roztwór z wody i octu jabłkowego.

Czytaj również: Pomidory kwitną, lecz nie mają owoców? Ogrodnik zdradza przyczyny

Jak zrobić roztwór z wody i octu jabłkowego?

Ze względu na silne działanie octu, warto najpierw sprawdzić, jak działa, nanosząc go na jedną z roślin. Jeśli ogrodnik nie zaobserwuje niepokojących zmian, to może śmiało wykonać oprysk na pozostałych okazach.

Chcąc wykonać roztwór z wody i octu jabłkowego, należy zmieszać 0,25 l octu 5% z 5 litrami wody. Następnie mieszankę możemy umieścić w butelce z atomizerem lub bezpośrednio nanieść na roślinę. Roztwór z wody i octu jabłkowego będzie skuteczną pomocą w walce z chorobami grzybiczymi.

Roztwór z octu jabłkowego odstrasza również owady

Zdarza się także, że muszki owocówki lub inne niepożądane insekty zaczynają żerować na uprawianych roślinach. Dotyczy to nie tylko pomidorów, ale także drzew owocowych, na przykład grusz, jabłoni i śliw. Wtedy również można sięgnąć po roztwór z wody i octu jabłkowego.

Mieszankę warto przelać do słoika lub innego niedużego naczynia. Potem należy je zawiesić na roślinie. Roztwór powinien odstraszyć insekty. Do wykonania mikstury potrzebne jest: pół szklanki octu jabłkowego, szklanka wody, łyżeczka melasy, a także pół łyżeczki cukru. Składniki trzeba tylko ze sobą dokładnie wymieszać.

Jak zapobiegać chorobom pomidorów?

Oprócz wiedzy jak radzić sobie z chorobami pomidorów, warto również wiedzieć jak im zapobiegać. Możemy do tego wykorzystać ciekawy i prosty trik, który zatrzyma rozwój infekcji. Wystarczy, że wbijemy w łodygę czysty, nielakierowany i sparzony wrzątkiem miedziany drucik. W ten sposób do soków rośliny będą przedostawały się jony miedzi, które będą wspomagały pomidory w zwalczaniu zarodników.

Dodatkowo musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym zmniejszymy ryzyko chorób pomidorów:

  • Dbajmy o higienę uprawy - dotyczy to zarówno usuwania chorych roślin, jak i odpowiedniego podlewania pomidorów, które w nadmiernej ilości może sprzyjać rozwojowi chorób korzeni.
  • Wybór odpowiedniej odmiany - warto zdecydować się na odmiany pomidorów, które są odporne m.in. na choroby korzeni. Znacznie ułatwi nam to uprawę i zmniejszy ryzyko problemów.
  • Troska o strukturę gleby - warto także stale ją poprawiać, np. stosując kompost czy obornik. Dzięki temu zwiększymy przepuszczalność podłoża i zapewnimy roślinie lepszą dostępność składników pokarmowych.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | warzywnik