Zmieszaj z wodą, a uratujesz swoje pomidory. Wystarczy kilka złotych
Pomidory cieszą się dużą popularnością na naszych stołach. Wiele osób posiadających działkę, ogród lub szklarnię decyduje się na samodzielną uprawę, by zyskać zdrowe, smaczne i wolne od oprysków owoce. Niestety pomidory są dość wrażliwe na choroby wywoływane przez grzyby. Jak temu zaradzić?
Uprawa warzyw i owoców we własnym ogródku tylko z pozoru może wydawać się prosta. W rzeczywistości wymaga wiele wysiłku, wiedzy i zaangażowania. Czasem nawet starannie pielęgnowane plony mogą ulec zniszczeniu przez chorobę czy szkodniki. Pomidory często atakują grzyby, które mogą doprowadzić do osłabienia, a czasem nawet całkowitego zniszczenia upraw.
Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby na zapobieganie im. Jedną z najpopularniejszych metod są opryski z octu jabłkowego.
Choroby wywoływane przez grzyby mogą całkowicie zniweczyć pracę ogrodnika i zahamować rozwój roślin, a nawet uśmiercić całą uprawę. Do najniebezpieczniejszych chorób grzybów zalicza się:
- zaraza ziemniaczana,
- alternarioza pomidora,
- zgorzel podstawy łodygi,
- brunatna zgnilizna owoców,
- szara pleśń
Żeby uchronić hodowlę przed atakiem chorób, należy dbać o regularną pielęgnację roślin. Pomidory powinny być systematycznie podlewane letnią wodą, która miała czas, żeby odstać. Trzeba też zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy sadzonkami, około 60-80 cm. Ogrodnik powinien również dbać o to, aby uprawa pomidorów znajdowała się z daleka od plantacji ziemniaków (powstaje wtedy wysokie ryzyko zarażenia zarazą ziemniaczaną).
Kolejny etap to systematycznie nawożenie. Pomidorom trzeba dostarczać składniki takie jak wapń i bor. Dzięki temu rośliny będą dynamicznie i prawidłowo się rozwijać. Ważnym elementem pielęgnacji pomidorów jest również stosowanie oprysków. Z ich pomocą można uchronić rośliny zarówno przed chorobami, jak i szkodnikami. Do efektywnych, naturalnych i prostych w wykonaniu preparatów zalicza się roztwór z wody i octu jabłkowego.
Ze względu na silne działanie octu, warto najpierw sprawdzić, jak działa, nanosząc go na jedną z roślin. Jeśli ogrodnik nie zaobserwuje niepokojących zmian, to może śmiało wykonać oprysk na pozostałych okazach.
Żeby wykonać roztwór z wody i octu jabłkowego, należy zmieszać 0,25 l octu 5% z 5 litrami wody. Następnie mieszankę można umieścić w butelce z atomizerem lub bezpośrednio nanieść na roślinę. Roztwór z wody i octu jabłkowego będzie skuteczną pomocą w walce z chorobami grzybiczymi.
Zdarza się, że muszki owocówki lub inne niepożądane insekty zaczynają żerować na uprawianych roślinach. Dotyczy to nie tylko pomidorów, ale także drzew owocowych, na przykład grusz, jabłoni i śliw. Wtedy również można sięgnąć po roztwór z wody i octu jabłkowego.
Mieszankę można przelać do słoika lub innego niedużego naczynia. Potem należy je zawiesić na roślinie. Roztwór powinien odstraszyć insekty. Do wykonania mikstury potrzebne jest: pół szklanki octu jabłkowego, szklanka wody, łyżeczka melasy, a także pół łyżeczki cukru. Składniki trzeba tylko ze sobą dokładnie wymieszać.
Zobacz też:
Zasadzona w październiku, obsypie się kwiatami na wiosnę. Zakochasz się w jej słodkim zapachu
Wrzos czy wrzosiec? Ogrodnik tłumaczy, na czym polega różnica
Las w słoiku w kilku prostych krokach. Te rośliny sprawdzą się najlepiej