Reklama
Reklama

Pękające pomidory to poważny problem. Działkowcy podpowiadają, jak mu zaradzić

Uprawa pomidorów sprawia, że możemy cieszyć się własnymi, bardzo smacznymi plonami. Jednak czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji pomidory pękają na krzaku i stają się bardzo miękkie. Co wtedy powinniśmy zrobić? Wyjaśniamy, jak temu zapobiegać i jakie są przyczyny takiej sytuacji.

Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Wcale nie musi to być skutkiem choroby czy szkodników. Często wynika to z naszych drobnych błędów pielęgnacyjnych, które niestety mogą zniszczyć nasze plony. Sprawdź, jak tego uniknąć i co zrobić, aby cieszyć się dorodnymi i soczystymi pomidorami.

Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Oto najczęstsze przyczyny

Zdarza się czasem, że nasze pomidory pękają na krzaku i są zbyt miękkie, pomimo tego, że zapewniliśmy im optymalne warunki uprawy. Na szczęście w większości przypadków nie jest to spowodowane chorobą, a wpływem czynników zewnętrznych.

Najczęściej pęknięcia pomidorów powstają blisko szypułki owoców. Mogą być one koncentryczne, o kulistym kształcie wokół szypułki lub tworzyć proste linii, które biegną w dół owocu od szypułki.

Jedną z najczęstszych przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że dostarczamy im zbyt dużej ilości wody w trakcie suszy. Z racji tego, że pomidory mają tendencję do magazynowania cieczy, to podczas dodatkowego podlewania miąższ przyrasta szybciej niż skórka i wtedy właśnie dochodzi do pękania.

Oprócz tego czynnikiem, który może przyczyniać się do pękania pomidorów, jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, z jaką mamy do czynienia zazwyczaj w szklarni. Dodatkowo niekorzystnie na pomidory wpływa przesadne obrywanie liści. W rezultacie mogą one zacząć pękać i marnieć.

Czytaj również: Liście pomidorów zwijają się i więdną? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić

Jak zapobiec pękaniu pomidorów? O tym musisz pamiętać

Na szczęście pękaniu pomidorów możemy zapobiec, dzięki czemu uratujemy nasze plony i będziemy mogli cieszyć się obfitymi zbiorami. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a pomidory będą jędrne, soczyste i dorodne. Oto, o czym należy pamiętać podczas uprawy pomidorów:

  • Podczas podlewania nie lejmy wody bezpośrednio po pomidorach.
  • Starajmy się, aby podłoże, w którym rozwijają się rośliny, było zawsze delikatnie wilgotne, ale nigdy nieprzelane.
  • Podczas suszy nie podlewajmy krzaczków dużą ilością wody - zaczynajmy od małej dawki.
  • Wykonujmy ściółkowanie, ponieważ pozwala ono zatrzymać wodę w ziemi.
  • Chcąc ogławiać krzaczki, pozostawiajmy na każdym z nim przynajmniej kilkanaście liści.
  • Unikajmy przenawożenia pomidorów. Zbyt duża ilość azotu może sprzyjać pękaniu owoców.

Oprócz tego może zdarzyć się tak, że na pękniętych pomidorach zauważymy działalność szkodników lub po prostu owoce zaczną same gnić. Wtedy to należy od razu je zerwać z krzaczka, aby nie zaszkodziły innym pomidorom. Tego typu okazy musimy wyrzucić. Natomiast gdy pęknięcia są suche, to bez obaw możemy wykorzystać pomidory w kuchni.

Zobacz też:

Skosiłeś trawę w ogrodzie? Nie wyrzucaj jej, jeszcze ci się przyda

Twoje rośliny przetrwają nadchodzącą falę upałów. Wystarczy, że zadbasz o to

Jeszcze zdążysz wysiać koperek. Posiej go obok tych warzyw

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka