Tak pozbędziesz się turkucia podjadka. Zamiast drogich specyfików wystarczy słoik
Jednym z najczęściej spotykanych szkodników na przydomowych uprawach jest turkuć podjadek. Z łatwością go rozpoznamy, ponieważ jest on dość charakterystyczny. Jednak jeśli już raz pojawi się on w naszym ogrodzie, to ciężko będzie nam się go pozbyć. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe, naturalne sposoby, które umożliwią odstraszenie szkodnika. Podpowiadamy, jak pozbyć się turkucia podjadka ze swojego ogrodu.
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Potrzeba zwalczania go zależy od populacji, w jakiej występuje. Jeśli owadów jest niewiele, możemy się nimi w ogóle nie przejmować, ale gdy pojawi się ich więcej, to stanowią one niemały problem. Na szczęście istnieją naturalne i nieskomplikowane metody, które pomogą nam odstraszyć szkodnika. Sprawdź, jak pozbyć się turkucia podjadka.
Turkuć podjadek to duży brunatnoszary owad, żyjący w glebie, który osiąga do 6 cm długości. Na jego głowie widoczne są długie czułki, a na odwłoku wyrostki, które ułatwiają mu orientację, gdy porusza się tyłem w podziemnym tunelu. Natomiast płaskie i zębate przednie odnóża owada, pozwalają mu na wygrzebywanie podziemnych korytarzy. Owad posiada też krótkie skrzydła, pozwalające mu przelatywać niewielkie odległości.
Turkuć podjadek w maju wychodzi na powierzchnię, ponieważ jest to okres, gdy łączy się on pary. W czerwcu samica turkucia składa około 300 jaj w gnieździe, 3 cm pod powierzchnią ziemi. Następnie podgryza znajdujące się w pobliżu gniazda korzenie roślin, które gnijąc, wydzielają ciepło niezbędne do ogrzania gniazda.
Larwy turkucia są podobne do postaci dorosłych. Samice sprawują nad nimi opiekę aż do jesieni, do momentu, gdy młode zaczną samodzielnie kopać kanaliki o głębokości 0,5-1 m, gdzie będą mgły przezimować. Cały cykl rozwoju od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia podjadka trzy lata.
Czytaj również: Regularnie podlewaj tym ogórki. Plony zbierzesz szybciej niż sąsiedzi
W przypadku, gdy populacja turkucia w ogrodzie jest niewielka, to wtedy nie zaszkodzi ona naszym uprawom. Jednak, gdy jego obecność jest już znaczna, to owad może stać się dla nas prawdziwym utrapieniem. Turkuć niszczy między innymi warzywa korzeniowe, bulwy oraz kłącza, a nawet trawniki. Larwa często żywi się również młodymi częściami roślin oraz napęczniałymi nasionami.
Turkucie najczęściej spotykane są na glebach żyznych, bogatych w próchnicę i wilgotnych. Owad ten w szczególności lubi ogrody naturalne, nawożone nie w sposób sztuczny, ale obornikiem lub kompostem. Często lokuje się w przydomowym lub działkowym ogródku, inspektach, szklarniach i tunelach.
Jego obecność możemy rozpoznać po uniesionych ścieżkach ziemi, pod którymi drąży on swój tunel. Turkuć podjadek powoduje charakterystyczne zamieranie roślin rzędami. Jest to skutkiem tego, że owad drąży korytarze, a następnie podgryza i uszkadza systemy korzeniowe, przez co zasychają i obumierają nadziemne części roślin, które znajdą się na jego drodze.
Z obecnością turkucia podjadka najczęściej zmagają się ogrodnicy, którzy stawiają na naturalne nawożenie i zdrowe ogrody bez chemii. Jednak sam turkuć pomimo swojej szkodliwości, o której wspominaliśmy, ma także pożyteczne cechy i pełni istotną rolę w ekosystemie.
Turkuć podjadek poluje na inne owady glebowe, także na szkodniki, takie jak drutowce, wije, gąsienice czy pędraki. Dzięki temu pomaga on regulować populację szkodników w podłożu. Co więcej, poprzez drążenie korytarzy potrafi on poprawić napowietrzenie i przepuszczalność gleby. Wobec tego, jeśli mamy do czynienia w naszym ogrodzie z niewielką populacją, to nie zaszkodzi ona naszej uprawie. Jednak w przypadku, gdy jego obecność jest znaczna, to może on być prawdziwym utrapieniem.
Na pozbycie się turkucia podjadka zalecanych jest kilka metod. Większość ogrodników preferuje naturalne sposoby, starając się unikać chemicznych rozwiązań. Oto najlepsze pomysły na pozbycie się lub odstraszenie turkucia podjadka:
- Rośliny odstraszające- to przede wszystkim szachownica kostkowata, szałwia, macierzanka oraz korona cesarska. Ich zapach skutecznie powstrzymuje turkucia przed zadomowieniem się wśród upraw, więc warto umieścić te rośliny w pobliżu.
- Żwir - turkuć niechętnie zadamawia się w miejscu, gdzie ziemia wyłożona jest drobnym żwirem. Wobec tego warto wyściółkować nim chociaż część ogrodu.
- Olej jadalny - ten sposób polega na usuwaniu gniazd turkucia podjadka poprzez wlanie do ich wnętrza oleju jadalnego. Po wypłoszeniu szkodników spod ziemi wystarczy je zebrać i wynieść z ogrodu. Jest to metoda, którą najlepiej stosować w czerwcu i lipcu, kiedy to owady zakładają podziemne gniazda i zaczynają składać jaja.
- Wywar z czarnej olszy - turkuć podjadek również wyniesie się, gdy polejemy obszar jego przebywania wywarem z roślin, których owad nie toleruje.
- Pułapki na turkucia podjadka - to prosty i często stosowany sposób. Najłatwiejszą metodą jest umieszczenie w ziemi pojemników z gładkimi ścianami, np. słoików, w miejscu, gdzie biegnie podziemny korytarz. Dzięki temu owad, przemieszczając się pod ziemią, wpadnie do wnętrza, a śliskie ścianki nie pozwolą mu uciec. Można w środku słoika umieścić niewielką ilość końskiego obornika, dzięki czemu turkuć chętniej do niego wejdzie.
- Sadzenie roślin w specjalnych osłonkach zabezpieczających korzenie i bulwy - co prawda jest to sposób dość kosztowny, ale przynosi on świetne efekty, ponieważ owady nie mogą zbliżyć się do najbardziej lubianej przez nich części roślin.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz