Reklama
Reklama

Gąsienice wyjadają kapustę? Podlej ją tym, a szkodniki więcej nie tkną twoich upraw

Kapusta w warzywniku latem bywa atakowana przez żarłoczne gąsienice. Podjadają one liście młodych roślin, przez co te później żółkną i więdną, dlatego nie lekceważ pierwszych dziurek. Najlepiej podejmij działania od razu, jeszcze zanim je zauważysz. Zastosuj domowe opryski i posadź rośliny odstraszające szkodniki kapusty.

Bielinek kapustnik (z łac. Pieris brassicae) w warzywniku traktowany jest jak szkodnik. Jego gąsienice latem często żerują na liściach kapusty (a także na kalafiorze, jarmużu, brokułach czy kalarepie). Wygryzają w nich dziury, ponieważ bardzo smakuje im miąższ, a to później doprowadza do dużych strat w uprawach. Zatem, jak zwalczać gąsienice na kapuście? 

W tym celu nie musisz sięgać po preparaty ze sklepów ogrodniczych. Stosuj domowe sposoby na bielinka kapustnika i posadź rośłiny odstraszające szkodniki kapusty, a za kilka tygodni na pewno zbierzesz obfite plony. 

Bielinek kapustnik - kiedy atakuje rośliny w ogrodzie?

Najwięcej gąsienic bielinka kapustnika w ogrodzie warzywnym możesz zauważyć w okresie od lipca do sierpnia, choć żerować mogą one jeszcze we wrześniu. Samice składają podłużne, kremowe, żółte lub pomarańczowe jaja na tylnej części liści warzyw. 

Ich ilość wynosi od 15 do... nawet 200 sztuk za jednym razem. Od złożenia do wylęgu mija jedynie 7 dni, a rozwój gąsienic trwa do 4 tygodni. Później bielinek kapustnik zaczyna poszukiwania miejsca na przepoczwarczenie się i zimowanie.

Może cię zainteresować: Zaraza ziemniaczana może zniszczyć pomidory. Zwalczysz ją trikiem znajomego ogrodnika

Jak zwalczyć bielinka kapustnika domowymi sposobami?

Regularne usuwanie chwastów w okresie wiosennym pomoże ci zminimalizować problem. Jeśli o tym zapomniałeś, to przynajmniej po posadzeniu kapusty, wraz z początkiem lipca regularnie przeglądaj rośliny w warzywniku. Usuwaj gąsienice i jaja bielinka, by szkody w plonach nie były dotkliwe. 

Stosuj ekologiczne opryski na bielinka kapustnika z krwawnika i wrotyczu

Regularnie stosuj także ekologiczne oprysk na bielinka kapustnika, by zniechęcić szkodnika do odwiedzin w twoim ogródku. Możesz je przygotować samodzielnie w domu. Wywar z wrotyczu pomoże ci zapobiegawczo wtedy, gdy problem z gąsienicami jeszcze się nie pojawił, lecz obawiasz się, że wkrótce mogą one zaatakować rośliny.

Aby zrobić oprysk na bielinka kapustnika z wrotyczu, potrzebujesz 500 g rozdrobnionej rośliny (albo 70 g suszu). Wymocz ją w 10 litrach wody przez minimum 1 dobę, a później gotuj przez 20 minut i opryskaj rośliny.

Do przygotowania oprysku na bielinka kapustnika z krwawnika potrzebujesz 1 kg roślin (albo 100 g suszu). Również zalej go 10 litrami wody i pozostaw na 24 godziny. Kolejnego dnia gotuj wywar przez pół godziny, a po wystudzeniu rozpyl na roślinach, na których żerują gąsienice.

Czytaj również: Szkodniki mogą zniszczyć wiśnie. Tak pozbędziesz się nasionnicy trześniówki

Posadź rośliny odstraszające szkodniki kapusty. Przepędzą nie tylko bielinka

Jeśli tuż obok grządek posadzisz rośliny odstraszające szkodniki kapusty, nieproszeni goście rzadziej będą zaglądać na twoje uprawy. Nie dotyczy to jedynie bielinka, ale również mączlików. Oba te owady nie znoszą bylicy piołun oraz hyzopu. Bielinek kapustnik nie lubi również aksamitek, tymianku, majeranku czy szałwii.

Jeśli masz problem ze ślimakami w ogrodzie, na działce wygospodaruj odrobinę miejsca dla czosnku. Ograniczy on także występowanie mszyc czy nornic. Dzięki sałacie szybko pozbędziesz się drutowców. Natomiast mięta pomoże ci uporać się z pchełkami ziemnymi.  

Zobacz też:

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób

INTERIA.PL