Reklama
Reklama

Szkodniki mogą zniszczyć wiśnie. Tak pozbędziesz się nasionnicy trześniówki

Nasionnice trześniówki to szkodniki, które mogą zniszczyć wiśnie w twoim ogrodzie. Wyglądają niepozornie, ale są bardzo groźne dla drzewek w sadzie. Mowa oczywiście nasionnicach trześniówkach, które w czerwcu składają swoje jaja. Gdy tylko je zauważysz, powinieneś zareagować. W przeciwnym razie podczas zbiorów większość twoich owoców może okazać się robaczywa.

Nasionnica trześniówka jest jednym z najbardziej uciążliwych letnich szkodników w ogrodzie. Atakuje drzewka owocowe, w szczególności wiśnie i czereśnie. W czerwcu składa jaja w miąższu owoców, a z tym później wylęgają się larwy. Gdy zobaczysz dziurki w owocach, nie zwlekaj, bo to znak, że wiśnie są robaczywe. 

Poznaj sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Wyjaśniamy, jak pozbyć się nasionnicy trzęsiówki ze swojej działki i podajemy skuteczny sposób na usunięcie robaczków z wiśni przed spożyciem tak, by owoce się nie zmarnowały.

Może cię zainteresować: Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Jak wygląda nasionnica trześniówka? Po tym ją rozpoznasz

Wygląd nasionnicy trześniówki jest na tyle charakterystyczny, że trudno byłoby pomylić ją z innym owadem. Dorosłe muchówki są czarne z żółtopomarańczową tarczą między przezroczystymi skrzydłami z ciemnymi poprzecznymi paskami. Ich ciała są lśniące i mają około 4 mm długości, a same skrzydła nawet 9 mm.

Larwy nasionnicy trześniówki mają biały kolor i około 4 mm długości. Natomiast żerująca w glebie bobówka wydaje się większa i jest bardziej słomkowożółta. Ma długość około 5 mm.

Jak pozbyć się nasionnicy trzęsiówki, która atakuje wiśnie?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się nasionnicy trześniówki z ogrodu na dobre? Ryzyko ataków tych szkodników zminimalizować może wzmacnianie drzewek owocowych nawozem z gnojówki w czerwcu. 

Możesz również przerzedzać glebę wokół nich, podsypując nową ziemię. A jeżeli nasionnica trzęśniówka już zaczęła szkodzić wiśniom, na gałązkach wiśni porozwieszaj lepy. W ten sposób zminimalizujesz straty. 

Przed wylotem muchówek w kolejnym sezonie porozkładaj pod koronami drzew gęstą włókninę, aby uniemożliwić wylot wydostającym się z gleby muchówkom, żerującym w ziemi jako poczwarki. Zapobiegawczo możesz także stosować oprysk insektycydem.

Czytaj również: Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

Prosty trik, jak pozbyć się robaków z wiśni i czereśni

Jeżeli obawiasz się, że wiśnie i czereśnie z twojego ogrodu mogą być robaczywe, zastosuj prosty trik. Aby pozbyć się larw nasionnicy trzęśniówki, zanurz owoce na kwadrans w dużej misce wypełnionej zimną wodą wymieszanej wraz z 1,5 łyżki soli. 

Po 15 minutach przemieszaj wiśnie. Powinnaś łatwo zauważyć szkodniki na powierzchni wody. Wyrzuć je, a oczyszczone owoce przed spożyciem dla pewności jeszcze raz opłucz. Tym razem jednak czystą wodą.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka | triki | domowe sposoby