Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj skorupek jajek. Zmieszaj je z pastą do zębów i zapomnij o uporczywym problemie

Po przyrządzaniu potraw z użyciem jajek często wyrzucamy po prostu ich skorupki, nie zastanawiając się, jak możemy je wykorzystać. Okazuje się jednak, że mają one wiele przydatnych zastosowań, a po zmieszaniu z pastą do zębów, mogą stworzyć niezwykle skuteczny środek czyszczący. Podpowiadamy, co zrobić ze skorupkami jaj, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Skorupki po jajkach często lądują w koszu. Jednak jest to błędem, ponieważ mogą się one przydać nam podczas domowych porządków oraz w ogrodzie. Mają bowiem wiele przydatnych zastosowań. Podpowiadamy, jak je wykorzystać i jak zrobić z nich skuteczny środek czyszczący, a także nawóz dla roślin.

Dlaczego warto połączyć pastę do zębów i skorupki jajek? Efekt cię zaskoczy

Po przyrządzaniu jajek nie warto wyrzucać skorupek. Możemy je wykorzystać na wiele różnych sposobów, ponieważ mają sporo ciekawych zastosowań. Szczególnie przydatne okazują się, gdy walczymy z uporczywym brudem lub pleśnią na fugach w łazience.

W takim przypadku wystarczy do miski wycisnąć trochę pasty do zębów i wymieszać ją z rozgniecioną na małe kawałki skorupką jajka. Całość łączymy ze sobą i nanosimy na problematyczne miejsce. Pozostawiamy na 10 minut, a po upływie tego czasu, szorujemy fugi za pomocą szczoteczki i spłukujemy je. Dzięki tej metodzie pleśń nie będzie już dłużej problemem, a fugi odzyskają swój dawny kolor.

Czytaj również: Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek

Jak zrobić ze skorupek jaj domowy środek do czyszczenia? Wystarczą trzy produkty

Oprócz preparatu do czyszczenia fug możemy ze skorupek również przygotować środek do czyszczenia, który równocześnie będzie świetny odkamieniaczem. W tym celu musimy dokładnie oczyścić oraz wysuszyć skorupki w piekarniku.

Następnie wkładamy je do blendera i mielimy na proszek. Dodajemy do nich sodę oczyszczoną i całość razem mieszamy. Na chwilę przed użyciem dolewamy również nieco octu. Zakładamy rękawiczki i tak przygotowaną pastą możemy myć np. przypalenia z blachy. Środek świetnie wyczyści również krany oraz prysznic, ponieważ dzięki niemu z łatwością pozbędziemy się uciążliwego kamienia.

Jak odżywić rośliny za pomocą skorupek? To prostsze niż myślisz

Chcąc wykorzystać skorupki jaj w ogrodzie, możemy przygotować z nich nawóz dla naszych roślin. Dzięki dużej zawartości składników mineralnych będą one stanowiły skuteczną odżywkę. Wystarczy jedynie, że pokruszymy skorupki i wsypiemy je do ziemi lub doniczki albo podsypiemy nimi rośliny rosnące w ogrodzie. Pod wpływem wilgoci wapń zawarty w skorupkach zacznie się uwalniać do gleby. 

Oprócz tego ze skorupek możemy przygotować płynny nawóz. W tym celu musimy skorupki z jajek wsypać do słoika i zalać wrzątkiem. Pozostawiamy je tam na kilka dni, umieszczając mieszankę w ciemnym i chłodnym miejscu. Po upływie 7-10 dni, przecedzamy płyn, a wodę wykorzystujemy do podlewania roślin.

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki