Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek
Wiosna to czas, gdy do życia budzą się piękne i pachnące rośliny. Jednak niestety wraz z nadejściem ciepłych dni nie tylko one pojawiają się w naszym ogrodzie, ponieważ problemem powracającym każdego roku, są kleszcze. Na szczęście możemy je zwalczyć, używając pewnego proszku, który jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Sprawdź, jak pozbyć się kleszczy nie stosując chemicznych środków.
Spędzając czas w ogrodzie, musimy liczyć się z obecnością kleszczy. Jednak jeśli chcemy zminimalizować ryzyko, warto zastosować metodę, dzięki której łatwo się ich pozbędziemy. Wystarczy pewien proszek, który jest łatwo dostępny, a w dodatku bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz dla roślin. Podpowiadamy, co i jak stosować, aby ograniczyć bytowanie kleszczy w naszym ogrodzie.
Pomocna w walce z kleszczami może okazać się ziemia okrzemkowa, określana także jako diatomit. Jest to naturalna kopalina, która powstała ze zmineralizowanych szczątków jednokomórkowych glonów okrzemków. Diatomit w 90 proc. złożony jest z krzemionki i spotkać go można w postaci białego lub żółtego proszku.
Jego konsystencja jest miękka, lepka i pylista, a równocześnie silnie chłonna. To właśnie ta ostatnia cecha może nam w dużej mierze pomóc w walce z kleszczami. Sprawia to, że ziemia okrzemkowa jest mechanicznym środkiem owadobójczym, ponieważ jej drobiny przyklejają się do kleszczy, odsysając z nich wilgoć.
Czytaj również: Wiesz, gdzie wyrzucić rozbitą szklankę? Większość osób wybiera źle
Ziemię okrzemkową należy stosować w ogrodzie najlepiej w kwietniu, ponieważ wtedy już pojawiają się kleszcze, jednak równocześnie zapylacze nie rozpoczęły jeszcze swojej pożytecznej działalności w ogrodzie. Jest to bardzo istotne, ponieważ moglibyśmy niepotrzebnie odstraszyć pszczoły i trzmiele. Ważne jest także, by nie rozsypywać diatomitu bezpośrednio na kwiaty, aby w ten sposób nie zaszkodzić zapylaczom.
Stosując ziemię okrzemkową, należy rozsypywać ją równomiernie na trawie, używając do tego np. kuchennego sitka. Innym sposobem jest usypanie z niej warstwy ochronnej, ciągnącej się wokół miejsca, które chcemy ochronić przed kleszczami.
Tego typu zabieg warto przeprowadzać raz na dwa miesiące. Natomiast po opadach ulewnego deszczu konieczne jest jego powtórzenie. Musimy jednak pamiętać, że rozsypywanie ziemi okrzemkowej nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności i może być jedynie formą wspierającą walkę z kleszczami.
Działanie ziemi okrzemkowej możemy dodatkowo wesprzeć innymi naturalnym sposobami pozbywania się kleszczy. Planując wysiew roślin, warto uwzględnić w swoim ogrodzie te, które odstraszają swoim zapachem niechcianych gości.
Dzięki posadzeniu ich w ogrodzie zapewnimy sobie jeszcze większą ochronę. Oto gatunki, które potrafią skutecznie odstraszyć kleszcze z naszej działki:
- kocimiętka,
- chryzantema dalmatyńska,
- lawenda,
- wrotycz,
- tymianek,
- rozmaryn,
- trawa cytrynowa,
- mięta,
- eukaliptus,
- geranium.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien