Reklama
Reklama

Rozsyp pod krzewem róży. Będzie kwitła przez całe lato

Róże uchodzą za jedne z najpiękniejszych kwiatów. Są chętnie i często uprawiane w ogrodzie, stanowiąc jego wielką ozdobę. Żeby jednak bujnie i długo kwitły, trzeba je systematycznie odżywiać. Najlepiej wykorzystać do tego naturalne nawozy, które możemy przygotować w domu. Czego użyć do ich wykonania?

Róże to krzewy z rodziny różowatych, które występują w setkach gatunków na półkuli północnej. Są cenione z uwagi na swoją urodę i zapach. Jeśli właściwie się je pielęgnuje, są prawdziwą ozdobą ogrodu. W czerwonej wersji symbolizują nawet miłość.

Obojętnie jednak, na jaki ich kolor i odmianę się zdecydujemy, róże wymagają regularnego wzmacniania nawozami i odżywkami. Warto skorzystać z domowych metod i odżywić róże w naturalny sposób. Jak je przygotować?

Uprawa róż w ogrodzie. Jak o nie zadbać?

Obficie kwitnące krzewy róż mogą być niezwykłą ozdobą ogrodu. Oczywiście, róże można uprawiać również w donicach, by zdobiły tarasy czy balkony. Żeby jednak bujnie kwitły i zdrowo się rozwijały, rośliny muszą być zadbane i dobrze odżywione. Trzeba im zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Lubią słońce, za to źle znoszą zimne i silne wiatry. Najlepsza gleba pod ich uprawę to ta o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym (pH 6,0-6,5).

Kiedy już się przyjmą, rośliny nie potrzebują obfitego podlewania, ponieważ rozwijają głęboki system korzeniowy. Trzeba je jednak dobrze nawadniać w czasie suszy. Dla dobrego wzrostu potrzebują też składników odżywczych. Trzeba zatem odżywiać je odpowiednim nawozem - najlepiej tym naturalnym.

Czytaj też: Hortensje co roku słabiej kwitną? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd 

Odżywka do róż ze skórek banana. Jak ją przygotować?

Skórki bananów to rewelacyjny składnik odżywek, z uwagi na wysoką zawartość potasu i fosforu. Dzięki ich stosowaniu ułatwiamy roślinie powstawanie pąków kwiatowych. Warto wiedzieć, że skórki banana możemy stosować na trzy sposoby, uprzednio dokładnie je myjąc pod gorącą wodą. Są bowiem pryskane różnymi chemikaliami, aby przetrwały bez problemu długie podróże na pokładzie statków.

Najprostszym sposobem przygotowania odżywki ze skórek bananów jest pokrojenie ich na mniejsze kawałki i zakopanie pod różanym krzewem. Możemy wykorzystać tę metodę również w przypadku roślin, które dopiero zamierzamy posadzić. Fragmenty skórek kładziemy wówczas na warstwie drenażowej, pod korzeniami sadzonego właśnie krzewu.

Jeśli chodzi o pozostałe metody, są one już nieco bardziej czasochłonne, ale równie skuteczne. Skórki suszymy w piekarniku, a następnie trzemy je w moździerzu lub w młynku do kawy. Tak powstały pył należy wymieszać z górną warstwą podłoża pod krzewem róż. Istnieje też trzeci sposób - pył ze skórek bananów miesza się z wodą, a gotowym roztworem podlewa rośliny raz na 2-3 tygodnie. Rośliny po takim wzmocnieniu będą wyraźnie lepiej odżywione i staną się największą ozdobą ogrodu.

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | krzewy | pielęgnacja roślin