Reklama
Reklama

Wiesz, gdzie wyrzucić rozbitą szklankę? Większość osób wybiera źle

Pomimo tego, że segregacja śmieci jest dla nas czymś codziennym, czasem wciąż pojawiają się wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucić niektóre odpady. Jest tak między innymi w przypadku stłuczonych szklanek, które wiele osób błędnie wrzuca do zielonego pojemnika. Sprawdź, gdzie należy je umieścić i dlaczego powinniśmy zwrócić na to uwagę.

Prawidłowa segregacja śmieci nie zawsze jest prosta. Często nie wiemy, jak poprawnie rozdzielać odpady i pojawiają się wtedy wątpliwości, w którym pojemniku powinny one wylądować. Podobnie jest w przypadku stłuczonego szkła, które przez wiele osób jest błędnie segregowane. Podpowiadamy, jak prawidłowo je wyrzucać.

Gdzie powinno się wyrzucić rozbitą szklankę? Odpowiedź nie jest oczywista

Wiele osób uważa, że stłuczone szkło powinno wylądować w zielonym pojemniku do segregacji odpadów, w którym umieszczane są szklane śmieci. Jednak nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ stłuczona szklanka nie nadaje się do recyklingu szkła i powinna trafić do odpadów zmieszanych.

Wynika to z tego, że nie każde szkło podlega recyklingowi, a powodem mogą być różne temperatury topnienia tego materiału. Do recyklingu nadaje się tylko szkło opakowaniowe, czyli butelki i słoiki. Wobec tego rozbite czy stłuczone resztki mogłyby ze względu na inne właściwości chemiczne, zanieczyścić dobry materiał, który ma być przeznaczony do wytwarzania kolejnych butelek oraz słoików.

Co należy wrzucać do pojemnika na szkło? Oto lista rzeczy, które można tam umieszczać

Warto więc wiedzieć, co powinno się wrzucać do pojemnika na szkło. W zielonym koszu mogą być umieszczane szklane opakowania, słoiki oraz szklane butelki po żywnościach i napojach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, opublikowało listę tego, co można wyrzucać do pojemników. Są to:

 • butelki szklane po żywności i napojach,
 • słoiki szklane po żywności i napojach,
 • butelki po napojach alkoholowych,
 • szklane opakowania po kosmetykach.

Pomimo tej ogólnej listy, warto dowiedzieć się, jak konkretnie wygląda to w naszej gminie, ponieważ niektóre z nich wymagają np. oddzielania szkła bezbarwnego od kolorowego. Warto również wiedzieć, że nie musimy myć szklanych opakowań przed wyrzuceniem, ani pozbawiać ich naklejek lub etykiet.

Czytaj również: Wyrzucasz zużyte torebki herbaty? To błąd. Są bardziej przydatne niż myślisz 

Tych rzeczy nie wolno wyrzucać do kosza na szklane pojemniki. Co z nimi zrobić?

Istnieje także zbiór rzeczy, które zamiast do śmieci powinniśmy wyrzucać do specjalnych pojemników lub do PSZOK. Jest to punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli miejsce, w którym możemy oddać śmieci nienadające się do wyrzucenia do zwykłych pojemników. Swój własny PSZOK posiada każda gmina, więc tego typu punkt bez problemu możemy znaleźć w swojej okolicy.

Do odpadów, których nie należy wyrzucać do tradycyjnych pojemników, zaliczamy między innymi:

 • szkło okienne, drzwiowe, bezbarwne,
 • lustra,
 • termometry rtęciowe,
 • leki,
 • telewizory,
 • monitory,
 • świetlówki,
 • zużyte baterie i akumulatory.

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: recykling