Reklama
Reklama

Ogrodnicy kochają tę kwiaty. Wyglądają obłędnie, a przy tym odstraszają krety i nornice

Krety i nornice mogą doszczętnie zniszczyć cały ogród. Nie tylko wpływają na jego estetykę, pozostawiając charakterystyczne kopczyki, ale także podgryzając korzenie i części nadziemne roślin. Jak pozbyć się kretów i nornic z ogrodu? Rozwiązaniem może być roślina pochodząca z południowej Azji.

Istnieje wiele sposobów na krety i nornice. Jednak, kiedy przychodzi do walki z tymi szkodnikami, okazuje się często, że każdy z nich zawodzi. Nieskuteczne okazują się nadajniki ultradźwiękowe, naturalne drapieżniki czy nawet trutki. Kiedy wszystko już zawiodło, postaw na rośliny, które wypędzą krety i nornice z twojego ogrodu w mgnieniu oka. Sprawdź, jak sadzić i jak hodować szachownicę cesarską.  

Roślina, która odstrasza krety i nornice

Szachownica cesarska, tak nazywa się roślina, która może okazać się twoim skutecznym sposobem na popularne szkodniki w ogrodzie. Jednocześnie jej niebywała uroda wzbogaci twoją aranżację ogrodu. 

Jest to roślina cebulowa, która wytwarza sztywny długi pęd na wysokość 1 m. Zakończony jest czupryną zielonych liści i pomarańczowymi kielichami kwiatów zwisających ku dołowi. W części środkowej pęd jest pozbawiony liści, dzięki czemu swoim wyglądem przypomina nieco palmę.  

Szachownica cesarska kwitnie w kwietniu i maju. Emituje zapach, który skutecznie odstrasza krety i nornice. Dzięki czemu posadzona w środkowej części rabaty będzie chronić twój ogród przed szkodnikami.  

Warto jednak wiedzieć, że szachownica cesarska jest także rośliną silnie trującą. Jej pędy, kwiaty i liście zawierają imperialinę, dlatego wszystkie prace związane z rośliną należy wykonywać w rękawicach. Groźne dla zdrowia mogą być nawet zwykłe zadrapania, które wywołują wymioty i skurcze czy obniżenie ciśnienia krwi.  

Jak uprawiać szachownicę cesarską?

Szachownica cesarska lubi stanowiska słoneczne. Najlepiej rozwija się na glebie próchniczej i przepuszczalnej o obojętnym odczynie. Warto wybrać dla niej miejsca osłonięte od wiatru. Sadzi się ją w sierpniu lub wrześniu. Podobnie jak inne rośliny cebulowe, cebulki zakopuje się w ziemi na głębokość trzykrotności wielkości cebuli.  

Podczas wegetacji roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie ma także dużych wymagań wodnych. Jedynie w czasie kwitnienia warto pilnować, aby roślina miała wilgotną glebę. Szkodliwe jest dla niej jednak zbyt mokre podłoże, które może doprowadzić do gnicia cebul.  

Po przekwitnięciu należy usunąć pędy kwiatowe, aby roślina nie wytwarzała nasion. Zostaw jednak liście, które będą ją odżywiać aż do uschnięcia pędu. Cebul nie musisz wykopywać na zimę. Z czasem szachownica będzie się rozrastać i tworzyć ładną kępę kwiatów.  

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | działka | szkodniki w ogrodzie