Reklama
Reklama

Dzięki tym roślinom szybko pozbędziesz się kretów. Sprawdź, co je odstrasza

Krety to szkodniki, których obecność w ogrodzie potrafi narobić wiele problemów. Wypłoszenie ich wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać i mimo że sprawiają wrażenie sympatycznych zwierzątek, to lepiej będzie unikać goszczenia ich na swojej działce. Sprawdź, jak pozbyć się kreta i jakie rośliny mogą się okazać skuteczne w walce z tym szkodnikiem.

Każdemu ogrodnikowi zależy na tym, by jego rośliny były zdrowe i piękne. Niestety zagraża im wiele ogrodowych szkodników, na czele z kretem. Jak go wypłoszyć z działki?

Dlaczego krety są szkodnikami?

Krety dobrze odnajdują się w glebach wilgotnych i próchniczych, równocześnie unikając miejsc suchych, kamienistych, a także terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Chętnie zamieszkują więc starannie pielęgnowane trawniki, warzywniki czy grządki kwiatowe.

Jednak nie są one mile widziane w naszych ogrodach, ponieważ drążąc podziemne korytarze w celu poszukiwania pożywienia, krety niszczą korzenie roślin. W rezultacie nasze okazy przewracają się, zamierają, a także gniją te rośliny, które zostały zasypane przez kopce. Krety powodują również przedwczesne usychanie kwiatów.

Kretowiska utrudniają koszenie trawy. Co więcej, szkodniki te wyjadając dżdżownice, co przyczynia się do pogarszania warunków glebowych. Dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, wzbogacając ziemię o próchnicę, gdy ich brakuje, staje się ona znacznie uboższa. Krety zjadają również żaby, które pomagają w walce z insektami i ślimakami.

Jakie rośliny odstraszają krety?

Wiedząc już o tym, jak szkodliwe są działania kreta, musimy zacząć przeciwdziałać pojawianiu się ich w naszym ogrodzie. W tym celu możemy zastosować nieinwazyjne i pozbawione chemii metody, do których należy sadzenie roślin odstraszających krety. Przedstawiamy okazy, które warto posadzić w swoim ogródku:

1. Bazylia pospolita - popularne zioło, które nie tylko jest świetną przyprawą do dań, ale i rośliną, skutecznie odstraszającą krety. Rozsadę bazylii należy sadzić wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Co ciekawe, bazylia pospolita może być stosowana także jako roślina odstraszająca komary.

2. Aksamitka - słynnie ona przede wszystkim z pięknych kwiatów, ale także pomaga ona odstraszać krety. Szczególnie polecana do tego jest konkretna odmiana - aksamitka rozpierzchła. Dodatkowo roślina niszczy nicienie glebowe i wpływa na rozwój wielu gatunków uprawnych np. malin, cebuli czy truskawek.

3. Rącznik pospolity - to roślina jednoroczna o walorach ozdobnych. Skutecznie odstrasza zarówno krety, nornice, jak i myszy oraz inne gryzonie. Jednak przy jej uprawie musimy zachować ostrożność, ponieważ jest to silnie trująca roślina. Z tego powodu nie należy jej sadzić, jeżeli w ogrodzie przebywają małe dzieci.

4. Czosnek - posiada nie tylko walory smakowe, ale i doskonale sprawdza się jako roślina odstraszająca krety i nornice. W tym przypadku sprawdzi się zarówno czosnek pospolity, jak i różne gatunki czosnku ozdobnego, a także czosnek niedźwiedzi. Oprócz tego ochroni on również nasze rośliny przed innymi szkodnikami, ponieważ np. czosnek sadzony między truskawkami ochrania je przed roztoczem truskawkowym, a umieszczony pod porzeczką czarną zabezpieczy ją przed wielkopąkowcem porzeczkowym.

5. Bez czarny - sam w sobie co prawda nie będzie odstraszał kretów, jednak do walki z nimi możemy wykorzystać gałązki bzu czarnego, które ścinane były w czasie kwitnienia. Po ususzeniu ich wsadzamy je do nor lub owijamy nimi drzewa. Dzięki temu, że wydziela się z nich kwas cyjanowodorowy, krety wyniosą się z naszego ogródka.

6. Wilczomlecz groszkowy - jest rośliną dwuletnią, a jego owoce przypominają zielony groch. Jest on polecany do walki ze szkodnikami, ponieważ jego wydzieliny korzeniowe odstraszają krety, myszy i norniki.

Jak jeszcze można pozbyć się kretów?

Oprócz stosowania roślin możemy również zdecydować się na inne domowe sposoby, które wykorzystują wrażliwość kretów na zapachy, dźwięki oraz drgania. Oto kilka pomysłów na pozbycie się szkodników:

  • Wkop do korytarza puste butelki z szyjkami skierowanymi do góry oraz wystającymi 5-10 cm nad poziomem gleby. Wpadający do nich wiatr będzie wydawał dźwięki, które odstraszą krety.
  • Zainstaluj małe wiatraczki w swoim ogrodzie. Wiatraczki poruszane podmuchami powietrza, sprawią, że do kreciej norki będą dochodziły delikatne wibracje, których kret nie lubi.
  • Zbierz włosy ze szczotki lub trymera i wrzuć je do norki kreta. Gryzonie nie lubią również zapachu ludzkich włosów, a także sierści psów czy kotów, więc skutecznie je to odstraszy.

Oprócz tego można zastosować elektroakustyczny odstraszacz gryzoni i kretów, zasilany bateriami, który wysyła sygnały akustyczne ciągłe o wysokiej częstotliwości. Tego typu urządzenie może być także stosowane profilaktycznie. Zaleca się używanie go przez cały rok.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie