Reklama
Reklama

Tani i skuteczny sposób na nornice. Gryzonie nienawidzą tego zapachu

Kawa na zwalczanie nornic to skuteczny i bezpieczny dla środowiska sposób. Zapach i smak naparu kofeinowego odstraszają szkodniki. Dzięki niemu pozbędziesz się z ogrodu uciążliwych gryzoni, które rujnują uprawy. Stosowanie go wpłynie również zapobiegawczo. Przedstawiamy, jak wykonać oprysk z kawy na nornice.

Nornica to niewielki gryzoń, który żeruje na roślinach w ogrodzie. Osiąga on wielkość na około 10 cm i waży 20 g. Mimo to jej obecność może przysporzyć wielu kłopotów. Przede wszystkim nornice podgryzają korzenie roślin w ogrodzie. Doprowadza to do więdnięcia prowadzonych upraw i zmniejszenia ilości plonów. Wykopują również  w ziemi nieestetyczne dziury.

Kawa na pozbycie się nornic

Kawa na zwalczenie nornic to jedna z najskuteczniejszych metod, w której nie wykorzystujemy chemii. Jej charakterystyczny aromat jest dla tych zwierząt drażliwy. Z tego powodu przeniosą się one w inne, odległe miejsce. Aby pozbyć się nornic za pomocą kawy, należy przygotować klasyczny napar z jej fusów. Kiedy napój będzie gotowy, mieszamy go z wodą w proporcjach 1:4. Całość przecedzamy przez szmatkę, aby resztki fusów nie zapychały spryskiwacza.

Roztwór z kawy na nornice przelewamy do opryskiwacza ogrodowego. Mieszanki używamy w miejscach, gdzie żerują gryzonie oraz tam, gdzie znajdują się ich tunele. Preparat jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla zwierząt i owadów. Dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na rośliny, które wolą kwaśny odczyn pH podłoża.

Inne sposoby walki z nornicami

Ogrodnicy, którzy mają problem z nornicami buszującymi na działce, mogą również spróbować innych, naturalnych sposobów wypłoszenia ich. Duże znaczenie mają sadzone w ogrodzie rośliny. Nornice nie lubią zapachu czosnku, mięty i gorczycy, nie przepadają również za czarną porzeczką. Dobrym pomysłem jest również włożenie kilku ząbków czosnku do tuleni, którymi przemieszczają się szkodniki.

Co ciekawe, z bardzo dużej odległości wyczuwają również zapach psów, które traktują jako swoich naturalnych wrogów. Wystarczy więc pozwolić czworonożnemu pupilowi na swobodne bieganie po ogrodzie, by szkodniki trzymały się od niego z daleka. 

Jeśli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można kupić specjalny, ultradźwiękowy odstraszacz na nornice. Warto jednak wcześniej wypróbować tańsze, naturalne sposoby. 

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie