Reklama
Reklama

Tani i skuteczny sposób na nornice. Gryzonie nienawidzą tego zapachu

Kawa na zwalczanie nornic to skuteczny i bezpieczny dla środowiska sposób. Zapach i smak naparu kofeinowego odstraszają szkodniki. Dzięki niemu pozbędziesz się z ogrodu uciążliwych gryzoni, które rujnują uprawy. Stosowanie go wpłynie również zapobiegawczo. Przedstawiamy, jak wykonać oprysk z kawy na nornice.

Nornica to niewielki gryzoń, który żeruje na roślinach w ogrodzie. Osiąga on wielkość na około 10 cm i waży 20 g. Mimo to jej obecność może przysporzyć wielu kłopotów. Przede wszystkim nornice podgryzają korzenie roślin w ogrodzie. Doprowadza to do więdnięcia prowadzonych upraw i zmniejszenia ilości plonów. Wykopują również  w ziemi nieestetyczne dziury.

Kawa na pozbycie się nornic

Kawa na zwalczenie nornic to jedna z najskuteczniejszych metod, w której nie wykorzystujemy chemii. Jej charakterystyczny aromat jest dla tych zwierząt drażliwy. Z tego powodu przeniosą się one w inne, odległe miejsce. Aby pozbyć się nornic za pomocą kawy, należy przygotować klasyczny napar z jej fusów. Kiedy napój będzie gotowy, mieszamy go z wodą w proporcjach 1:4. Całość przecedzamy przez szmatkę, aby resztki fusów nie zapychały spryskiwacza.

Roztwór z kawy na nornice przelewamy do opryskiwacza ogrodowego. Mieszanki używamy w miejscach, gdzie żerują gryzonie oraz tam, gdzie znajdują się ich tunele. Preparat jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla zwierząt i owadów. Dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na rośliny, które wolą kwaśny odczyn pH podłoża.

Inne sposoby walki z nornicami

Ogrodnicy, którzy mają problem z nornicami buszującymi na działce, mogą również spróbować innych, naturalnych sposobów wypłoszenia ich. Duże znaczenie mają sadzone w ogrodzie rośliny. Nornice nie lubią zapachu czosnku, mięty i gorczycy, nie przepadają również za czarną porzeczką. Dobrym pomysłem jest również włożenie kilku ząbków czosnku do tuleni, którymi przemieszczają się szkodniki.

Co ciekawe, z bardzo dużej odległości wyczuwają również zapach psów, które traktują jako swoich naturalnych wrogów. Wystarczy więc pozwolić czworonożnemu pupilowi na swobodne bieganie po ogrodzie, by szkodniki trzymały się od niego z daleka. 

Jeśli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można kupić specjalny, ultradźwiękowy odstraszacz na nornice. Warto jednak wcześniej wypróbować tańsze, naturalne sposoby. 

Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg jesienią, a bujnych piwonii wiosną pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki

Ta woda jest najgorsza do podlewania wrzosów. Może zniszczyć krzewinki

Twoje hortensje brązowieją? To wcale nie choroba czy szkodniki. Powód jest prostszy niż myślisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie