Nie wyrzucaj żonkili po przekwitnięciu. Zrób to, a zakwitną ponownie
Nie wyrzucaj żonkili po przekwitnięciu, tylko zrób to, a zakwitną ponownie. Niewielu początkujących ogrodników zna ten sprytny trik, a szkoda, bo pozwala zaoszczędzić pieniądze na sadzonkach w sklepie ogrodniczym. Zamiast od razu po zakończeniu kwitnienia, zabierać się za wykopywanie sadzonek, poczekaj i zrób jedną rzecz, a w przyszłym roku bujnych kwiatów pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi.
Żonkile (z łac. Narcissus jonquilla) są żółtą odmianą narcyzów o charakterystycznej długiej łodydze i specyficznym kształcie płatków. Są jednymi z pierwszych kwiatów, które pojawiają się w ogrodach jeszcze pod koniec marca i w kwietniu, przez co zwykło się mówić o nich jako o symbolu wiosny.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że to rośliny wieloletnie, które mogą zakwitnąć ponownie. Nie musisz wydawać pieniędzy na nowe cebulki w sklepach. Zrób to z żonkilami po przekwitnięciu, a w przyszłym roku ponownie zachwycą cię swoją urodą.
Im ładniejsza jest pogoda, tym żonkile na rabatach zaczynają zamierać szybciej. Ostatnie odmiany przestają zachwycać kwiatami na przełomie kwietnia i maja i wtedy na bieżąco powinieneś usuwać ich przekwitłe kwiatostany. Pamiętaj jednak, żeby nie pozbywać się liści ani wykopywać ich cebulek zaraz po przekwitnięciu.
To popularny błąd, popełniany przez początkujących ogrodników. W ten sposób marnujesz pieniądze, ponieważ narcyzy są roślinami wieloletnimi, które za rok mogą ponownie wypuścić dorodne kwiaty z tych samych cebulek. Aby jednak tak się stało, musisz zadbać o nie w odpowiedni sposób.
Może cię zainteresować: Chcesz już wynieść pelargonie na balkon? Sprawdź, co sądzi o tym kwiaciarka
Liście narcyzów mogą zdobić ogród aż do lipca, kiedy zaczną żółknąć i tracić jędrność. Dopiero wtedy pozbądź się ich za pomocą ostrych i czystych nożyczek lub sekatora. Są one bowiem ochroną dla cebulek, które dzięki nim mogą zgromadzić energię na przyszły rok.
Po usunięciu liści późnym latem cebulek żonkili nie musisz wcale wykopywać. Wtedy jednak ich kwitnienie nie będzie zbyt bujne. Jeśli się na to zdecydujesz, po wykopaniu pozostaw ziarenka na słońcu do wysuszenia i dopiero po 2-3 tygodniach umieść je w przewiewnym inspekcie. Cebulki przysyp piaskiem, a z ponownym umieszczaniem ich podłożu poczekaj do września.
Czytaj również: Ta roślina przykryje kwiatami cały ogród i balkon. Jest jak kolorowa kołderka
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz