Reklama
Reklama

Ta roślina przykryje kwiatami cały ogród i balkon. Jest jak kolorowa kołderka

Szukasz pięknej rośliny na rabaty i balkon, ale znudziły ci się już oklepane pelargonie? W takim razie żagwin ogrodowy będzie dla ciebie idealnym wyborem. Jego kwiaty są tak gęste, że niemal całkowicie przykrywają liście w doniczce. Gdy rozkwitną na przełomie kwietnia i maja, będą wyglądać jak kolorowa kołderka.

Żagwin ogrodowy (z łac. Aubrieta ×cultorum) to niewielka, ale urodziwa bylina, która wiosną zachwyci cię pełnią swojej niepowtarzalnej urody. Zapomnij o oklepanych pelargoniach. 

Wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad uprawy żagwinu ogrodowego i będziesz się do nich stosować, a roślina na pewno szybko się rozrośnie. Dzięki niej pięknego balkonu i rabat w ogrodzie pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. 

Jak wygląda żagwin ogrodowy? Te odmiany są najpiękniejsze

Żagwin ogrodowy to raczej niska, kępiasta byliną, osiągająca wysokość od 5 do 15cm. Niewielki rozmiar nie przeszkadza jej jednak wyróżniać się na ogrodowych rabatach. Gdy ta roślina zakwita na przełomie kwietnia i maja, mało który gatunek jest w stanie dorównać jej urodzie. 

Szybko się rozrasta, tworząc dywan ze skumulowanych barwnych kwiatów zebranych w kobierce, które niemal całkowicie zasłaniają liście. Zazwyczaj są one fioletowe lub różowe ale zdarzają się również inne, barwne odmiany zagwina ogrodowego.

  • "Blue King" - o dużych, niebieskich kwiatach,
  • "Bressingham Pink" - o dużych ciemnoróżowych kwiatach
  • "Doctor Mules" - o dużych, fioletowych kwiatach
  • "Red Carpet" - o dużych, ciemnoczerwonych kwiatach
  • "Winterberg" - o dużych, białych kwiatach

Po zakończeniu sezonu żagwin ogrodowy wciąż zachwyca urodą. Jego liście przepiękną, są gęste i pokryte delikatnymi włoskami, które tylko dodają mu uroku. Są częściowo zimozielone. Roślina jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. 

Może cię zainteresować: Kiedy przycinać berberysy? Nie przegap tego terminu, a będą bujne i gęste

Jak dbać o żagwin ogrodowy? Takie warunki uprawy są najlepsze

Uprawa żagwinu ogrodowego nie jest skomplikowana, ale musisz pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie prawidłowo się rozwijał. Stanowisko dla żagwinu ogrodowego powinno być cieple i słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatru. Możliwe, że w cieniu roślina nie będzie chciała się prawidłowo rozwijać. 

Poza tym dobór ziemi także ma znaczenie. Żagwin ogrodowy najlepiej czuje się, rosnąć na przepuszczalnych umiarkowanie wilgotnych glebach. Nadmiernie przemoczone podłoże może mu zaszkodzić.

Pamiętaj o tym zabiegu, a żagwin ogrodowy będzie pięknie kwitł

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tej rośliny jest przycinanie żagwinu ogrodowego po kwitnieniu. Dzięki temu w kolejnym sezonie roślina lepiej się prezentuje, a nawet może ponownie zakwitnąć jesienią.

Czytaj również: Bez nie kwitnie? Być może zapomniałeś o tym zabiegu

Zobacz też:

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

Wysiej te kwiaty w maju. Ogród będzie kwitł aż do jesieni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin