Reklama
Reklama

Kiedy przycinać berberysy? Nie przegap tego terminu, a będą bujne i gęste

Wiosenne przycinanie berberysów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które musisz wykonać w ogrodzie o tej porze roku. Czas i technika skracania pędów mają ogromny wpływ na kondycję twoich krzewów. Nie przegap tego terminu i zawsze przycinaj berberysy w odpowiednim miejscu, aby móc cieszyć oczy bujnym i gęstym żywopłotem z tej rośliny.

Wraz z nadejściem wiosny, do życia budzą się rośliny, a to oznacza, że przyszła również pora na intensywną pracę w ogrodzie. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które musisz teraz wykonać jest przycinanie berberysów. 

To dekoracyjny, ciernisty drzew, idealny na żywopłot, ale musisz o niego regularnie dbać. Skróć jego pędy sekatorem w tym terminie, stosując konkretną technikę, a już zawsze będzie zachwycał cię swoim wyglądem.

Może cię zainteresować: Zapomniałeś przyciąć hortensję? Znajomy ogrodnik tłumaczy, czy można to zrobić teraz

Berberysy to jedne z najpiękniejszych krzewów na żywopłot. Zachwycają wyglądem

Posadzenie berberysów w ogrodzie jako roślinę na żywopłot ma wiele zalet i to nie tylko użytkowych. To gęste, wysokie rośliny o czerwonych owocach (uwaga - nie zawsze jadalnych) i kolorowych dekoracyjnych liściach, (w zależności od odmian - zimozielonych i zrzucających je). Berberysy mogą być jaskrawozielone, złocistożółte, a nawet purpurowe i są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zapewniają ochronę przed wścibskim okiem sąsiada.

Kiedy przycinać berbetysy? Lepiej nie przegap tego terminu

Przycinanie berberysów pozytywnie wpływa na kondycję i rozwój tych roślin. Zapewnia im lepszą cyrkulację powietrza i pobudza je do wytwarzania nowych, silnych pędów, dzięki czemu żywopłoty są gęstsze i łatwiej się je formuje. Usuwanie starych, uszkodzonych gałęzi minimalizuje także ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. 

Najlepszy termin na przycinanie większości odmian berberysów to późna wiosna/ wczesne lato - pod koniec maja albo w czerwcu. Czas ten nie jest przypadkowy, bo wtedy krzewy najszybciej się regenerują. Wcześniej przycina się jednak berberys ottawski (jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego). To już ostatnie chwile, aby się tym zająć. 

Czytaj również: Bez nie kwitnie? Być może zapomniałeś o tym zabiegu

Jak przycinać berberysy? Stosuj tę technikę, a zawsze będą bujne i gęste

Przycinanie berberysów nie powinno być jednak ucięciem gałęzi w przypadkowym miejscu. To może tylko pogorszyć kondycję żywopłotu. Zanim zabierzesz się do pracy, załóż rękawice, bo krzewy mogą cię boleśnie pokłuć. Następnie weź do ręki czysty sekator i przystąp do zabiegu. 

Berberysy w pierwszym sezonie po posadzeniu powinieneś przyciąć na pędach do dwóch trzecich ich długości. To cięcie formujące, które pobudzi roślinę do bujnego wzrostu i rozkrzewiania się. 

Jeżeli zamierzasz prowadzić berberysy jako żywopłot, w sezonie musisz skrócić je dwukrotnie:

  • po kwitnieniu (na początku czerwca)
  • na przełomie lipca i sierpnia

Ze starszych krzewów berberysów co roku usuwaj chore, przyschnięte pędy - zarówno zewnętrzne, jak i te rosnące w środku. To przycinanie odmładzające, który pobudzi roślinę do wypuszczania młodych gałęzi. 

Berberysy przycinaj, ustawiając sekator nad zewnętrznym pąkiem, (kierując wzrost pędu na zewnątrz krzewu). To zapobiegnie wrastaniu gałązek w wewnętrzną stronę żywopłotu. 

Zobacz też:

Trudno uwierzyć, że jest prawdziwa. Liście tej rośliny przyciągają wzrok

Lubisz rośliny z kolorowymi liśćmi? Koniecznie posadź w ogrodzie ten krzew

Szkodniki zadomowiły się w ogrodzie? Wyjmij to z kuchennej szafki, a uciekną w popłochu

INTERIA.PL