Reklama
Reklama

Zapomniałeś przyciąć hortensję? Znajomy ogrodnik tłumaczy, czy można to zrobić teraz

Zapomniałeś przyciąć hortensje i nie jesteś pewien, czy można zrobić to teraz? A może lepiej pominąć wiosenne cięcie w tym sezonie, aby nie zaszkodzić ich kwitnieniu? Znajomy ogrodnik rozwiewa wątpliwości i przypomina, jakich warunków potrzebuje hortensja w ogrodzie, aby mogła prawidłowo się rozwijać.

Najlepszy termin na wiosenne odmładzające cięcie hortensji jest w drugiej połowie marca. Powinieneś je wykonać po ustąpieniu przymrozków, ale jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jeśli jednak zapomniałeś albo w związku ze zmienną pogodą nie skróciłeś wcześniej suchych pędów swoich krzewów, nie martw się. 

Znajomy ogrodnik podpowiada, do kiedy najpóźniej możesz to zrobić. Tłumaczy, od czego to zależy i przypomina także, jak uprawiać hortensję w ogrodzie tak, by roślina czuła się zadbana, rozwijała się i obficie kwitła.

Czy można jeszcze przycinać hortensję? Nie zwlekaj, jeśli chcesz to zrobić

Możesz jeszcze przycinać hortensje: krzewiaste i bukietowe, ale jest jeden warunek. Na pędach nie mogą rozwijać się jeszcze pąki kwiatowe. Jeśli natomiast te już się pojawiły, jest za późno i zabieg ten może jedynie zaszkodzić roślinie. W takiej sytuacji lepiej nie skracaj gałęzi, bo hortensja będzie miała słabe i wiotkie kwiatostany.

Jeżeli jednak pędy porośnięte są jedynie przez liście, możesz śmiało brać się za cięcie hortensji. Przytnij ją sekatorem lub nożycami na odpowiednią długość i nie denerwuj się tym, że zacznie o 2-3 tygodnie później rozkwitać.

Może cię zainteresować: Chcesz pozbyć się ćmy bukszpanowej? Przynieś to z łazienki i zrób oprysk, a więcej się nie pojawi

Nie tylko cięcie. Takich warunków potrzebuje hortensja, by mogła się rozwijać

Samo cięcie hortensji nic ci jednak nie pomoże, jeśli nie zapewnisz roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Aby mogła zrobić twój ogród, powinna zostać posadzona na słonecznym stanowisku, w miejscu osłoniętym od wiatru. Ewentualnie może być ono również półcieniste z rozproszonym światłem, ale nigdy nie całkowicie zacienione. W cieniu hortensja nie będzie chciała wypuszczać wielu kwiatów. 

W okresie suszy, w lecie warto zraszać krzewy hortensji wodą, aby jej liście nie zasychały. Do tego celu możesz wykorzystać deszczówkę. A samo podłoże powinno być żyzne, z wymieszaną ziemią do różaneczników-hortensji i torfem o odczynie lekko kwaśnym.  


Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL