Reklama
Reklama

Marzysz o hortensji na pniu we własnym ogrodzie? Sprawdź, jak ją uprawiać

Hortensje królują w ogrodach od lat i zachwycają feerią barw. Jednak jeśli chcemy, aby te piękne kwiaty były jeszcze bardziej widoczne i by wyglądały oryginalnie, warto pomyśleć o tak zwanej hortensji na pniu. Dzięki temu roślina prezentuje się nietypowo i zachwycająco. Podpowiadamy, jak samodzielnie uprawiać ją w swoim ogrodzie.

Hortensje są niezwykle popularne. Zawdzięczają to swoim pięknym i okazałym kwiatom o różnych kolorach. Jednak nie każdy wie, że oprócz uprawy najczęściej spotykanych form krzewiastych, możemy urozmaicić nasz ogród, decydując się na hortensje w formie małego drzewka, które świetnie sprawdzają się na mniejszych przestrzeniach i w donicach. Sprawdź, jak je pielęgnować.

W jaki sposób powstaje hortensja na pniu?

Chcąc uzyskać hortensję na pniu, musimy zdecydować się na szczepienie jej lub specjalne prowadzenie rośliny. Te metody wykorzystywane są w przypadku wielu różnych drzew i krzewów ozdobnych.

Szczepienie jest formą rozmnażania wegetatywnego i polega na tym, że odmiana szlachetna jest szczepiona na innej ukorzenionej już roślinie, zwanej podkładką. Wobec tego jest ona zbudowana z dwóch okazów - z podkładki oraz z odmiany ozdobnej, której cechy wizualne chcemy uwydatnić. Zależnie od gatunku oraz wymagań, krzewy szczepi się na pniu na wysokości od 50 do 200 cm, dzięki czemu uzyskuje się formę przypominającą miniaturowe drzewko.

W taki sposób szczepione mogą być także różne gatunki i odmiany hortensji, np. hortensja ogrodowa hortensje bukietowe, a rzadziej hortensja drzewiasta lub hortensja piłkowana. Szczepienie wykonywane jest zazwyczaj w szkółkach roślin, ponieważ proces ten wymaga odpowiednich warunków oraz umiejętności. Takie okazy możemy zakupić w centrach lub sklepach ogrodniczych.

Natomiast jeszcze częściej w sprzedaży możemy natknąć się na krzewy hortensji bukietowej lub ogrodowej, które poprzez specjalne formowanie oraz cięcie przyjmują formę drzewka i tworzą hortensję na pniu.

Czytaj również: Te kwiaty były w ogrodzie każdej babci. Ich uprawa jest łatwa, a kwitną długo i pięknie

Jak samodzielnie stworzyć hortensję na pniu?

Jeżeli chcemy sami uzyskać efekt podobny do krzewów szczepionych na pniu, musimy wykonywać odpowiednią pielęgnację oraz skupić się na regularnym przycinaniu i formowaniu danej hortensji. Cały ten proces nie jest skomplikowany, a efekty są zniewalające.

Najłatwiej do formowania wybrać hortensję bukietową, ponieważ rośnie ona szybko, wytwarza wiele pędów i dobrze znosi cięcie. Formowanie krzewu należy rozpocząć już na wczesnym etapie wzrostu rośliny, robiąc to na chwilę po posadzeniu i przyjęciu się rośliny. Natomiast w przypadku starszego krzewu, który już mamy w swoim ogrodzie, formowanie powinniśmy wykonywać w kwietniu.

Wybierając odpowiedni krzew, warto zdecydować się na ten, który w koronie ma jeden grubszy i dominujący, prosty pęd, który będzie stanowił dla przyszłego drzewka główny pień. Następnie usuwamy po prostu pozostałe cieńsze i słabsze pędy, a na wybranym pozostawiamy tylko rozgałęzienia w jego górnej części.

Możemy go również przywiązać do palika, by rósł prosto. W kolejnych latach wystarczy, że będziemy regularnie przycinać i formować koronę naszego nowego drzewka.

Jak dbać o hortensję na pniu?

Pomimo tego, że hortensje na pniu są odporne i nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, to musimy zadbać o kilka kwestii, aby mogły one zachować ładny pokrój oraz by bujnie kwitły.

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o stałe i staranne formowanie kształtu korony. Najlepiej robić to wiosną, zanim rozwiną się liście rośliny, ponieważ poprzez skracanie pędów, pobudzamy hortensję do wypuszczania nowych pędów bocznych oraz do zagęszczania korony.

Pamiętajmy także, że hortensje na pniu, tak samo jak ich tradycyjne odmiany również potrzebują regularnego i prawidłowego nawożenia oraz podlewania. Jest to szczególnie ważne w okresie wzrostu wiosną oraz w trakcie zawiązywania pąków na pędach jednorocznych, a także podczas kwitnienia.

Zobacz też:

Zrób to z tulipanami po przekwitnięciu. Tak dbają o nie holenderscy ogrodnicy

Podlewaj tym borówkę raz na 2 tygodnie, a będzie mieć mnóstwo owoców

Róż ogrodowych pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi. Wystarczy, że zastosujesz tę odżywkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin