Twoja magnolia nie kwitnie? Sprawdź, co może być przyczyną
Magnolia jest krzewem, którego charakterystyczną cechą są piękne kwiaty, rozkwitające w okresie wiosennym. U niektórych odmian pojawiają się już w marcu. Bywa jednak tak, że czasem roślina nie kwitnie. Sprawdź, co może być przyczyną i jak temu zaradzić.
Magnolia może być zarówno krzewem, jak i drzewem, należącym do rodziny magnoliowatych. Rośnie dziko w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. W Polsce traktuje się ją jako roślinę ozdobną ogrodu. Zachwyca swoimi kwiatami, jednak co zrobić, jeśli nie chce zakwitnąć? Na początek warto uświadomić sobie najczęstsze przyczyny braku kwiatów.
Magnolia zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe od późnego lata do wczesnej jesieni, natomiast kwiaty pojawiają się wiosną w następnym roku. Najczęstszą przyczyną ich braku jest przemarznięcie pąków. Właśnie dlatego ogrodnicy nie zalecają uprawy krzewu w rejonach kraju z silnymi mrozami i zimnymi wiatrami.
Roślina zaczyna kwitnąć po kilku latach uprawy. Czas ten jest zależny od gatunku, odmiany i sposobu rozmnażania rośliny. Jeśli kupimy sadzonkę otrzymaną z siewu, to krzew może zakwitnąć dopiero po 10 latach. Dotyczy to głównie magnolii japońskiej.
Magnolia nie kwitnie również wtedy, gdy niewłaściwie ją pielęgnujemy. Sucha jesień powoduje przesychanie pąków kwiatowych, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie krzewu.
Błędem w uprawie są także radykalne i częste cięcia rośliny. Krzewy, szczególnie te młode, bardzo źle znoszą ten zabieg.
Magnolia zakwitnie wtedy, gdy odpowiednio zabezpieczymy ją przed mrozem. Należy zatem zapewnić jej ciepłe miejsce, osłonięte od wiatru. Jesienią nie możemy nawozić krzewów azotem, ponieważ pierwiastek ten powoduje podatność na przemarzanie. Warto natomiast zasilać roślinę nawozami jesiennymi bogatymi w fosfor i potas, które pomogą przygotować się na zimę.
Krzewy znacznie szybciej zakwitną, jeśli nie kupimy sadzonek z siewu, a takie rozmnażane przez szczepienie. Dzięki temu kwiaty pojawią się już po 2-4 roku uprawy.
Właściwa pielęgnacja ma duże znaczenie przy kwitnieniu magnolii. Musimy sadzić ją w wilgotnej i żyznej glebie, o pH ok. 5-6. Z kolei cięcie pielęgnacyjne wykonujemy po zakończeniu kwitnienia, najczęściej w maju. Ścinamy wtedy wierzchołki gałęzi za trzecim liściem pod kwiatem. Usuwamy także stare, ogołocone, uszkodzone oraz przemarznięte pędy.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach