Reklama
Reklama

Żonkile i tulipany postoją nawet 2 tygodnie. Wystarczy, że wrzucisz to do wazonu

Z końcem lutego w sklepach pojawiły się wiosenne kwiaty. Możemy kupić cięte żonkile i tulipany, które wprowadzą do naszego domu kolorowe akcenty. To, jak długo to będzie trwać, zależy od nas. Odpowiednio pielęgnowane żonkile postoją w wazonie nawet dwa tygodnie.

Masz już w domu cięte żonkile? Pewnie się zastanawiasz, jak przedłużyć ich żywot. Oprócz wyboru odpowiedniego miejsca i zmieniania wody, przyda ci się jeden prosty trik. Dzięki niemu żółte narcyzy i kolorowe tulipany dłużej będą cieszyć twoje oczy.  

Jak pielęgnować cięte żonkile? Ważny jest wybór

Jeśli chcesz, żeby twoje żonkile czy tulipany dłużej postały w wazonie, wybierz odpowiednią wiązankę. Choć pięknie rozwinięte kwiaty kuszą nas w sklepie kolorami, lepiej mijać je szerokim łukiem. Przyniesione do domu, bardzo szybko zwiędną. Właśnie przeżywają okres największej świetności, potem będzie już tylko gorzej.  

Wybierz w sklepie żonkile i tulipany mało rozwinięte, najlepiej jeszcze w pączkach. Do ich pełnego rozkwitu zostało jeszcze trochę czasu, więc pełnię swoich możliwości pokażą dopiero w domu. Unikaj też kwiatów o wiotkich łodygach i przywiędłych liściach. Kwiatowe zakupy zaplanuj tak, żeby rośliny możliwie szybko móc wsadzić w domu do wody.  

Zanim włożysz żonkile do wazonu, zrób jedną rzecz 

Przyniesione do domu żonkile postaw w czystej i odstanej wodzie. Zanim to jednak zrobisz, obetnij im końcówki łodyg. Skróć je o 2 cm pod kątem. Dzięki temu łodygi będą miały większą powierzchnię do pobierania wody.  

Żonkile nie powinny stać w zbyt głębokiej wodzie. Sprawi ona, że łodygi zaczną wiotczeć i gnić. Nie stawiaj kwiatów w pełnym słońcu. Dłużej postoją w świetle rozproszonym. Zmieniaj im wodę co kilka dni, dorzucając do niej jeden składnik. Ten trik sprawi, że żonkile w wazonie postoją dużo dłużej.  

Czytaj też: Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarczy, że podlejesz go raz na trzy tygodnie

Wrzuć do wazonu z żonkilami, postoją dłużej 

Jest sprytny trik na to, by żonkile i tulipany cieszyły nasze oczy dłużej. Wrzuć do wody w wazonie tabletkę aspiryny i kilka kostek lodu. Aspiryna zabija bakterie nie tylko w naszych organizmach, ale również w wodzie do kwiatów. Lód natomiast obniży temperaturę, co sprzyja żywotności ciętych roślin.  

Trik z aspiryną i lodem stosuj za każdym razem, kiedy zmieniasz wodę w wazonie z żonkilami. Sprawdzi się on również w przypadku innych ciętych kwiatów. Może przedłużyć im życie nawet do dwóch tygodni.

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin