Reklama
Reklama

Ogórki urosną duże, jak nigdy. Wystarczą stare butelki

Co roku sadzisz ogórki, ale plony nie zawsze są tak dorodne, jakbyś sobie wymarzyła? Jeśli chcesz, by tym razem owoce były wielkie jak arbuzy, zmień metodę ich podlewania. Wykorzystaj butelki po wodzie na swoich grządkach, a gleba ogórków będzie doskonale nawilżona i latem zobaczysz tego efekty, ponieważ ogórki urosną duże jak nigdy.

Ogórki z własnego ogródka smakują o niebo lepiej, niż te ze sklepu. Są zdrowsze, pozwalają zaoszczędzić na zakupach spożywczych, a satysfakcja po ich wyhodowaniu jest ogromna. Niestety prawda jest taka, że nie zawsze wyrastają tak duże, jakby się tego oczekiwało, a winą często jest nieprawidłowe nawadnianie tych roślin. 

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z sadzeniem ogórków, może przydać ci się ten mało znany trik na ich sprytne podlewanie. Do jego przetestowania potrzeba jest ci tylko butelka, a konkretnie... 10-litorowy baniak po wodzie.

O tym pamiętaj, uprawiając ogórki. Takie warunki uprawowe są dla nich najlepsze

Większość osób sadzi ogórki w gruncie, ale jeśli masz taką możliwość, możesz uprawiać je również w szklarniach albo tunelach foliowych. Jeżeli jesteś tradycjonalistą, dla swoich warzyw wybierz dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce, na który mniej więcej w połowie kwietnia wysiejesz ogórki (po ustąpieniu przymrozków). 

Rozsadę musisz przenieść do gruntu najpóźniej na przełomie maja i czerwca. Odczyn gleby pod uprawę ogórków powinien być obojętny (6,5-7 pH), najlepsza będzie ziemia przepuszczalna i próchnicza, najlepiej lekko wilgotna i wzbogacona o odpowiedni nawóz.

Może cię zainteresować: Pamiętaj o tym w marcu, a latem truskawki obsypią się milionem owoców. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Od dziś podlewaj ogórki tylko w ten sposób, a urosną duże jak nigdy

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie ogórków jest jednak ich podlewanie. Warzywo to posiada bowiem dość płytki system korzeniowy, więc jego podłoże musi być stale wilgotne, aby mogło pobierać wodę z gleby wtedy, gdy jej potrzebuje. Woda do nawadniania ogórków nie powinna być jednak lodowata, bo to mogłoby doprowadzić do zahamowania wzrostu warzyw.

Przelanie również nie służy ogórkom. Dlatego, zamiast podawać ich wodą konewką, lepiej zastosuj prosty trik z butelką po wodzie, a wyrosną dwa razy większe. Przynieś do warzywnika 10-litrowy baniak, napełnij go wodą, zakręć korek i obróć "do góry nogami". Na każdej z 4 ścianek, przy dnie, zrób po jednej dziurce, jeszcze raz obróć butelkę i włóż ją do dołka wykopanego w środku upraw ogórków. 

Wkop butelkę do połowy w ziemię i po prostu czekaj na efekty. Ogórki będą pobierać dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebują, więc gleba wokół nich będzie idealnie nawilżona, a nie przelana. A gdy wody zacznie ubywać, po prostu napełnij nią butelkę od góry. 

Czytaj również: Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywnik | szklarnia