Reklama
Reklama

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

Przyroda powoli budzi się do życia, a wraz z nią wielkimi krokami nadchodzi idealny termin na sianie marchewki. Lepiej z tym nie zwlekaj, jeśli we wrześniu chcesz zbierać warzywa całymi koszami. Znajomy ogrodnik podaje najlepszą datę i zdradza przydatne triki, dzięki którym w tym roku maksymalnie zwiększysz swoje plony.

Coraz wyższa temperatura i słońce za oknami to najlepsze dowody na to, że wiosna jest coraz bliżej. Lepiej nie zwlekaj wiec z pracami w ogrodzie i wysiej marchewkę jak najwcześniej po to, by jesienią móc cieszyć się obfitymi zbiorami. 

Znajomy ogrodnik podpowiada, jaki jest najlepszy termin na sianie marchewki i podpowiada, jakich błędów wystrzegać się przy jej sadzeniu, aby uniknąć wpadki. Dzięki jego sprawdzonym technikom, dorodnych marchewek pozazdrości ci cała okolica.

Kiedy siać marchewkę? Idealny termin lada moment

Większość Polaków za wysiew marchewki zabiera się dopiero pod koniec kwietnia lub w maju, a to stanowczo za późno, by jesienią móc liczyć na obfite plony. Najlepsi ogrodnicy dobrze wiedzą, że termin, kiedy siać marchewkę jest najlepiej, wypada w marcu, albo na początku kolejnego miesiąca. 

Zwłaszcza przy tak sprzyjającej pogodzie, jaką mamy w tym roku. Tak naprawdę, wysiew marchewki można rozpocząć wtedy, gdy temperatura gleby regularnie przekracza 3 stopnie Celsjusza. To warunek konieczny, by warzywo mogło wykiełkować.

Może cię zainteresować: Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Czy na pewno wiesz, jak siać marchewkę? Technika ma znaczenie

Na obfitość zbiorów wpływ ma jednak nie tylko termin, ale również sposób, jakim siejesz marchewkę. Ziarna w glebie umieszczaj stosunkowo płytko, na głębokości około 2 cm. Idealna odległość między dwoma warzywami w rzędzie wynosi około 20-30 cm. 

Posadzone nasiona lekko przysyp ziemią, jednak nie układaj z niej kształtu stożkowatego kopca, bo wówczas marchewka będzie wschodzić dłużej i najprawdopodobniej wyrośnie mniej dorodna. 

Czytaj również: Ogrodnik radzi. Wykonaj oprysk brzoskwini w tym czasie, a ochronisz drzewo przed kędzierzawością liści

Tych błędów nie popełniaj podczas siania marchewki. Zrujnują twoje plony

Znajomy ogrodnik radzi również, aby podczas siania marchewki wystrzegać się  popularnych błędów. Niektórzy na potęgę użyźniają glebę przed sadzeniem tego warzywa, podczas gdy tak naprawdę nie przepada on ani za zbyt ciężką i ubitą, ani zbyt żyzną glebą... Postaraj się więc zachować zdrowy umiar. Nie nawoź grządek obornikiem i nie podsypuj jej zbyt obficie nawozami, bo w ten sposób możesz zniszczyć szansę na obfite plony. 

I pamiętaj o regularnym pieleniu grządek, bo to warzywo, które nienawidzi chwastów. Nie zapomnij również podlewać marchewek w okresach suszy i koniecznie posadź w ich sąsiedztwie... rzodkiewki, które wschodzą wcześniej i tym samym rozpulchniają glebę, co pomoże ci stworzyć optymalne warunki do wzrostu marchewek.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | uprawa roślin | sadzenie