Reklama
Reklama

Ogrodnik radzi. Wykonaj oprysk brzoskwini w tym czasie, a ochronisz drzewo przed kędzierzawością liści

Drzewa owocowe, w tym brzoskwinie zaczynamy chronić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Już wiosną powinniśmy wykonać opryski na choroby roślin. Czym zatem i w jakim terminie spryskać brzoskwinię, aby zapobiec kędzierzawości liści? Odpowiadamy.

Brzoskwinia to drzewo owocowe, trudne w uprawie. Ma duże wymagania dotyczące stanowiska i gleby, a także potrzebuje zabiegów ochronnych, ponieważ jest narażona na groźne choroby. Już wczesną wiosną powinniśmy zrobić oprysk na kędzierzawość liści. Sprawdź najważniejsze informacje o nim.

Jak wykonać oprysk brzoskwini na kędzierzawość liści?

Na wiosnę, przed pęknięciem pąków brzoskwini, konieczne jest wykonanie oprysku na kędzierzawość liści. Jak należy to zrobić?

Brzoskwinię opryskujemy w fazie spoczynku, jednorazowo, lecz bardzo dokładnie. Musimy pokryć środkiem ochronnym pnie, konary, gałęzie, pąki, a nawet podłoże pod drzewem owocowym. Tę czynność pielęgnacyjną wykonujemy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza w trakcie bezdeszczowej i bezwietrznej pogody.

Termin oprysku brzoskwini na kędzierzawość liści

Oprysk brzoskwini na kędzierzawość liści powinniśmy wykonać wczesną wiosną - na przełomie lutego i marca, choć w dużym stopniu zależy to od pogody w danym roku. Spryskujemy drzewa owocowe przed pęknięciem pąków po to, aby patogen nie wniknął w nie. 

Wczesnowiosenny termin jest bardzo ważny. Jeśli go nie wykonamy, to późniejsze opryski nie będą skuteczne. Kędzierzawości liści brzoskwini należy zapobiegać, a nie zwalczać, dopiero gdy zauważymy objawy chorobowe. 

Aby zapobiec chorobie, powinniśmy wykonać oprysk także jesienią, po zrzuceniu liści przez drzewo. Termin ten przypada na przełom października i listopada. 

Jakich preparatów użyć do oprysku brzoskwini na kędzierzawość liści?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy rożne preparaty do wykonania oprysku na kędzierzawość liści brzoskwini. Jakich zatem warto użyć?

Przykładowo możemy użyć środków ochronnych, gdzie substancją aktywną jest miedź, czyli np. Miedzian 50 WP czy Miedzian Ekstra 350 SC. Można zastosować też Syllit 65 WP. Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń producenta. 

Wiele osób poleca także ekologiczne środki ochrony. Wśród nich są Evasiol oraz Lecitec

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | działka