Reklama
Reklama

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Zbliża się termin wiosennego sadzenia czosnku. Dzięki sprzyjającej pogodzie możemy to zrobić już w lutym, jednak najpierw ząbki czosnku należy odpowiednio przygotować, by uchronić je przed atakiem szkodników. Co zrobić, by mucha cebulowa trzymała się od nich z daleka? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie obfite zbiory.

Śmietka cebulanka (Delia antiqua) jest szkodnikiem upraw roślin cebulowych. Jej larwy żerują nie tylko na cebuli, ale też na czosnku czy porach. Śmietka cebulanka zwana jest również muchą cebulową i wyglądem przypomina zwykłą muchę domową. Białe, cylindryczne larwy trzymają się w grupach i potrafią poczynić bardzo duże ubytki w uprawach. Na szczęście można uchronić przed nią sadzonki. Wyjaśniamy, co zrobić, by muchy cebulowe nie uszkodziły plonów.

Sadzenie czosnku wiosną — kiedy się za to zabrać?

Czosnek można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Chodzi tu o wczesną wiosnę, ponieważ właściwy termin sadzenia przypada na marzec i kwiecień. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy jest ciepło i pogoda dopisuje, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać się za tę czynność już w lutym. Ząbki czosnku należy jednak właściwie przygotować do posadzenia, aby nie ucierpiały z powodu ataku szkodników. Na szczęście istnieje domowa metoda, która zminimalizuje to ryzyko. 

Czytaj też: Ogrodnik radzi, które warzywa sadzić obok siebie. Dzięki temu zbierzesz obfite plony 

Jak przygotować czosnek przed posadzeniem?

Czosnek należy odpowiednio przygotować do posadzenia, by zminimalizować ryzyko zaatakowania sadzonek przez szkodniki. Pierwszym krokiem jest jednak podzielenie główki czosnku na mniejsze części i odrzucenie tych elementów, które są uszkodzone. Nie nadają się one bowiem do posadzenia.

Następnie ząbki należy namoczyć w wodzie z dodatkiem soli. Jak to zrobić? Do miski wsypujemy trzy łyżeczki soli i zalewamy je trzema litrami wody. Mieszamy roztwór, by sól dokładnie rozpuściła się w wodzie. Gdy tak się stanie, do roztworu wkładamy ząbki czosnku. Powinny pozostać w solance przez 2-3 godziny. Następnie najlepiej od razu umieścić je w ziemi.

To doskonały sposób, by uchronić przed szkodnikami nie tylko czosnek, ale również cebulę czy pora. Zapewnimy sobie tym samym obfite plony w przyszłości. 

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywnik | sadzenie