Reklama
Reklama

Pamiętaj o tym w marcu, a latem truskawki obsypią się milionem owoców. Sąsiedzi będą ci zazdrościć

Jeżeli marzysz o tym, aby latem zebrać pełne kosze truskawek, w marcu musisz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. To kluczowy czas, który będzie mieć ogromny wpływ na ich dalszy rozwój w nowym sezonie wegetacyjnym. Nie zapomnij więc o odchwaszczaniu grządek. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić ten zabieg w prawidłowy sposób i podpowiadamy, jak jeszcze warto zadbać o te owoce.

Aura za oknem sprzyja, w związku z czym coraz więcej roślin budzi się do życia po zimowym śnie. Za niedługo marzec, a więc warto zacząć myśleć o uprawach na grządkach w warzywniku. Niedługo truskawki zaczną wypuszczać tam owe listki ze środka korony, a to sygnał, że przyszła pora na ich wiosenną pielęgnację. 

Gdy usuniesz już warstwę słomy, która zimą chroniła truskawki przed przemarznięciem, pozbądź się również starszych liści, bo mogły na nich przezimować patogeny. To jednak nie wszystko, czym musisz się zająć na wiosnę, jeśli latem chcesz cieszyć się obfitym owocowaniem truskawek.

Pamiętaj o odchwaszczaniu truskawek wiosną

Odchwaszczanie truskawek to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który musisz wykonać w marcu. Jeśli chcesz, by rośliny bujnie owocowały latem, nie możesz o nim zapomnieć. 

Weź do ręki małe grabki, spulchnij glebę i przy okazji pozbądź się wszystkich chwastów, bo te mogłyby hamować wzrost truskawek. Usuwaj je wraz z korzeniami, jednak ostrożnie. Tak, by nie uszkodzić korzeni truskawek, do głębokości około 2-3 cm.

Może cię zainteresować: Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

Nawożenie truskawek wiosną. Tym możesz je zasilać

Nawożenie truskawek to kolejna czynność, o której nie powinnaś zapominać wiosną. Weź jednak pod uwagę, że młodych i silnych roślin (w wieku 1-2 lat) nie trzeba dodatkowo zasilać. Szczególnie jeśli były sadzone na dużej dawce kompostu.

Pozostałe truskawki możesz wzmacniać za biuhummusu rozcieńczonego z wodą, a także pomocą wieloskładnikowych nawozów mineralnych, lub produktów dedykowanych truskawkom, które bez problemu kupisz w sklepie ogrodniczym. Idealnie, jeśli odżywki te poza podstawową formułą NPK, czyli azotem, fosforem i potasem, będą zawierały także inne składniki odżywcze, korzystnie wpływające na rozwój truskawek, a więc:

  • magnez, 
  • siarkę, 
  • wapń, 
  • bor, 
  • miedź, 
  • żelazo, 
  • mangan, 
  • cynk
  • molibden

Opryskiwanie truskawek przeciw chorobom i szkodnikom

Opryski truskawek wiosną wykonuj w suchy dzień. Zawsze wtedy, gdy zauważysz, że dotknęła je np. szara pleśń. Rozpoznasz ją po brunatnych, gnilnych plamach na pąkach kwiatowych i kwiatach. Rośliny można również chronić zapobiegawczo, na początku kwitnienia, ponieważ choroba ta rozwija się ekspresowo w temperaturze wyższej niż 18 stopni Celsjusza, połączonej z opadami deszczu. Problemem może być również mączniak prawdziwy, a także biała i czerwona plamistość liści truskawki. 

Większość ogrodników uważa, że ze wszystkimi wyżej wymienionymi dolegliwościami poradzić jest sobie w stanie preparat Polyversum WP. Inaczej jednak powinny wyglądać działania, gdy uprawy truskawek zostały zaatakowane przez antraknozę truskawki (w poprzednich na owocach widoczne były wklęsłe, suche plamy o ciemnym odcieniu). Wówczas należy sięgnąć po środek przeznaczony konkretnie zwalczaniu tej choroby (Switch 62,5 WG lub Scorpion 325 SC).

Czytaj również: Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywnik | nawożenie | szkodniki w ogrodzie | uprawa roślin