Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj skórek z pomarańczy. Dzięki nim odstraszysz niechcianych gości z ogrodu

Skórka z pomarańczy ma szerokie zastosowanie w kuchni, najczęściej stanowi dodatek do herbaty. Używana jest także w kosmetyce, w domu możemy zrobić z niej naturalny peeling. Okazuje się, że warto wykorzystać ją w ogrodzie do odstraszenia owadów i szkodników. Na tym jednak nie koniec. Sprawdź, jak jeszcze zastosować skórkę pomarańczy w ogrodnictwie.

Skórkę z pomarańczy dorzucamy do herbaty, ale też dodajemy ją do wypieków np. do pączków. Można zrobić z niej również nalewki oraz peelingi. Z kolei cytrusową esencję wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, w tym do perfum. Jakie ma zastosowania w ogrodnictwie? Sprawdź już teraz

Skórka z pomarańczy jako odstraszacz na owady i szkodniki ogrodowe

Wiosna to idealny czas na prace ogrodowe. Warto zrobić porządki ogrodnicze, a także posadzić nowe rośliny i ponawozić te, które już mamy. W tym wiosennym okresie polecamy też wykorzystanie skórek z pomarańczy jako odstraszacza do owadów i szkodników

Intensywnego zapachu tych cytrusów nie znoszą mrówki, mszyce, pająki oraz myszy. Wystarczy więc rozrzucić skórki owocu pod rośliny. Pamiętajmy jednak, żeby często je wymieniać, ponieważ wyschnięte tracą swoje właściwości.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Posadziłeś pomidory, ogórki lub paprykę? Koniecznie zastosuj ten domowy nawóz

Inne zastosowanie skórki pomarańczy w ogrodzie

Skórka z pomarańczy ma w swoim składzie wiele witamin i minerałów, dlatego wykorzystujemy ją w kuchni. Okazuje się, że niektóre składniki wpływają pozytywnie na glebę w ogrodzie

Azot zawarty w skórce przyczynia się do jeszcze lepszego kompostowania. Warto zatem dorzucić ją do kompostu. Wcześniej należy pokroić skórkę na kawałki, dzięki czemu przyspieszymy proces rozkładu i unikniemy przyciągania owadów. 

Ze skórki z pomarańczy możemy zrobić samodzielny nawóz. Wystarczy zmielić 6 skórek i zblendować ze szklanką wody. Przed podlewaniem rozcieńczamy pastę z wodą w stosunku 1:1. Taka odżywka sprawdzi się także w przypadku roślin doniczkowych. 

Skórkę z pomarańczy możemy wykorzystać w ogrodzie również jako dekorację. W tym celu między alejkami rozsypujemy zasuszone skórki lub dodajemy je do ściółki. Z kolei na tarasie czy altanie będą prezentować się wspaniale, jeśli nawleczemy je na nitkę. Oczywiście możemy użyć również innych skórek cytrusów. 

Zobacz też:

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

Po remoncie został ci styropian? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby