Reklama
Reklama

Zrób odżywkę ze skórek tych owoców. Dzięki niej latem hortensje zakwitną na niebiesko

Chcesz, żeby twoje hortensje zakwitły w ogrodzie na niebiesko? Już teraz zrób prostą odżywkę ze skórki pomarańczowej, którą można bezpiecznie przechowywać przez kilka miesięcy. Jak wykonać nawóz? Będziesz potrzebować tylko 3 rzeczy.

Sezon na pomarańcze trwa, okazuje się, że możemy użyć ich nie tylko w kuchni. Nie wyrzucajmy pomarańczowych skórek do kosza, a wykorzystajmy je za kilka miesięcy w ogrodzie na hortensje. Skórki z pomarańczy mają wiele wartościowych składników odżywczych dla roślin, dlatego warto wykonać z nich prosty nawóz. 

Jak zrobić odżywkę ze skórek pomarańczowych?

Do wykonania odżywki ze skórki pomarańczowej potrzebujesz jedynie 3 rzeczy. Oto lista:

  • wysuszone, dobrze umyte skórki pomarańczy (można pomieszać je ze skórkami innych cytrusów);
  • papier do pieczenia;
  • pojemnik. 

Na początek należy pokroić skórki pomarańczowe na małe kawałki i ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w jednej warstwie. Piekarnik nagrzewamy do 130 stopni Celsjusza - dzięki tej temperaturze będą wysychały równo i powoli. Pieczemy je od 90 do 120 minut, w zależności od grubości i mięsistości. 

Pamiętajmy, aby sprawdzać suchość skórek pomarańczowych co 30 minut. Będą gotowe do wyjęcia, gdy odparuje z nich cała wilgoć

Lekko przestygnięte skórki pomarańczowe mielimy lub tłuczemy w moździerzu. Opcjonalnie możemy włożyć je do szczelnej torebki, uderzając nią o krawędź stołu. Powstały proszek nie musi być bardzo rozdrobniony. 

Na koniec przesypujemy odżywkę ze skórek pomarańczowych do szczelnego pojemnika. Stawiamy go w chłodnym i ciemnym miejscu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Podlej tym skrzydłokwiat, a bujnie zakwitnie. Wystarczy jedno warzywo

Jak używać odżywki ze skórek pomarańczowych?

Skórki pomarańczowe dostarczają roślinom składniki odżywcze, a także zwiększają kwasowość podłoża. Jak używać odżywki?

Odżywkę ze skórek pomarańczowych rozsypujemy i delikatnie mieszamy z ziemią wokół roślin. Możemy też zastosować ją jako oprysk. W tym celu musimy zalać sproszkowane skórki wodą i dobrze wymieszać, a na koniec przelać do butelki ze spryskiwaczem. Dzięki takiemu opryskowi odstraszymy owady. 

Na jakie rośliny stosować odżywkę ze skórek pomarańczowych?

Odżywką ze skórek pomarańczowych warto zakwasić podłoże hortensji, które zmienią kolor i zakwitną na niebiesko. Jakie jeszcze rośliny można zasilić tym nawozem?

Odżywką ze skórek pomarańczowych zasilamy kwiaty ogrodowe tj. magnolie, żonkile, azalie, kamelie, wrzosy, nasturcje. Możemy także zastosować ją w domu do storczyków

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin | działka