Reklama
Reklama

Posadziłeś pomidory, ogórki lub paprykę? Koniecznie zastosuj ten domowy nawóz

Po posadzeniu pomidorów, ogórków czy papryki trzeba o nie odpowiednio zadbać, aby wydały obfite plony. Jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest nawożenie roślin, powodujące ich odżywienie i znacząco poprawiające stan gleby. Sprawdź przepis na domowy nawóz z dwóch, kuchennych produktów.

Gdy już posadziliśmy warzywa, to przyszedł czas na wybór odpowiedniego nawozu. Możemy kupić go w sklepie ogrodniczym lub przygotować domową odżywkę w bardzo prosty sposób. Będzie pasować zarówno do pomidorów, ogórków, jak i papryki. 

Skuteczny nawóz do sadzonek. Wystarczą dwa produkty kuchenne

Na rynku znajdziemy wiele nawozów, które będą odpowiednie do konkretnych roślin. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu ogrodniczego, warto poznać przepis na uniwersalną odżywkę, stosowaną do najczęściej uprawianych warzyw, czyli pomidorów, ogórków i papryki. 

Pierwszym produktem używanym w nawozie do sadzonek są płatki owsiane. Zawierają składniki mineralne tj. żelazo, magnez czy fosfor. Odpowiadają one za odżywianie roślin uprawnych

Poza tym gleba, którą zasilimy substancjami z płatków owsianych, ma lepszą strukturę za sprawą rozwoju mikroorganizmów. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do prawidłowego wzrostu roślin. 

Drugim składnikiem niezbędnym do przygotowania nawozu jest cukier, dostarczający energii i pobudzający sadzonki do wzrostu i lepszego ukorzenienia. Dzięki temu produktowi rośliny są uodpornione na stres wiążący się np. z przesadzaniem czy działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sadzonki pomidorów żółkną? W ten sposób je uratujesz

Przepis na nawóz do sadzonek z płatków owsianych i cukru

Przygotowanie domowego nawozu do sadzonek rozpoczynamy od zmielenia lub rozgniecenia łyżki płatków owsianych. Następnie zalewamy je 300 ml ciepłej wody i dosypujemy łyżeczkę cukru. Na koniec całość mieszamy. Odżywkę przechowujemy w temperaturze pokojowej. 

Po dwóch dniach nawóz z płatków owsianych i cukru rozcieńczamy z 3 l ciepłej wody. Tak przygotowaną odżywką zasilamy pomidory, ogórki i paprykę przed przesadzeniem oraz w dalszej uprawie podlewamy  nią sadzonki mniej więcej co 2 tygodnie

Ten domowy nawóz dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych, ale też przyspieszy ich wzrost i wzmocni korzenie. Poza tym ochroni je przed zwiędnięciem po przesadzeniu. 

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | pielęgnacja roślin