Reklama
Reklama

Sadzonki pomidorów żółkną? W ten sposób je uratujesz

Żółknięcie liści pomidorów to sygnał, że rośliny mają pewne problemy, które zagrażają zarówno zdrowiu, jak i plonom. Na początek powinniśmy zrozumieć przyczyny takiego wyglądu sadzonek, a dopiero później przystąpić do działania. Przedstawiamy najważniejsze informacje o żółknących sadzonkach.

Pomidory wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni im zdrowy wzrost i obfite plonowanie. Poczatkujący ogrodnicy mogą borykać się z różnymi problemami w ich uprawie. Jednym z nich jest żółknięcie liści rośliny. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź już teraz i uratuj swoje sadzonki. 

Dlaczego liście pomidorów żółkną? Przyczyn może być wiele

Żółknięcie, nazywane inaczej chlorozą, to zatrzymanie tworzenia się chlorofilu, przez który powstaje zielony kolor na liściach. Dlaczego zatem liście pomidorów żółkną?

  • Mała ilość składników odżywczych

Za główną przyczynę żółknięcia liści pomidorów uznaje się małą ilość składników pokarmowych tj. fosfor, azot, potas, magnez czy żelazo. To właśnie one zapewniają prawidłowy rozwój rośliny, w tym wytwarzanie chlorofilu.

  • Nieodpowiednie stanowisko

Liście mogą żółknąć, jeśli pomidory są narażone na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Z kolei niewystarczająca ilość słońca zaburza fotosyntezę, co również powoduje żółknięcie sadzonek. 

  • Duża wilgotność gleby

Zbyt wilgotna gleba powoduje gnicie korzeni oraz trudność w przyswajaniu z niej składników pokarmowych. Przez to sadzonki zaczynają żółknąć i są bardziej narażone na choroby grzybowe. 

  • Nieodpowiednie pH podłoża

Dzięki odpowiedniemu pH gleby pomidory bez problemu pobierają składniki pokarmowe. Jeśli jest zbyt kwaśne lub zasadowe, to roślina ma problem z przyswajaniem niektórych składników, dlatego jej liście żółkną. 

  • Złe warunki środowiskowe

Sadzonki stają się osłabione i żółkną ich liście, kiedy panuje zbyt wysoka lub za niska temperatura. Procesy metaboliczne, w tym fotosynteza, zostają znacznie spowolnione. 

  • Choroby

Patogeny wywołujące choroby grzybowe i bakteryjne zakłócają funkcjonowanie struktur komórkowych. Właśnie dlatego liście sadzonek żółkną, a czasem dochodzi nawet do obumarcia rośliny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ten napar ochroni pomidory przed szkodnikami. Podlewaj regularnie, by mieć zdrowe owoce

Jak uratować żółknące pomidory?

Kiedy już znamy przyczyny żółknięcia liści pomidorów, to łatwiej nam będzie uratować sadzonki. Co zatem należy zrobić?

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy ziemia ma wystarczającą ilość składników pokarmowych. Pamiętajmy również, że sadzonki pomidorów do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej ilości światła, lecz nie bezpośrednio padających promieni słonecznych. 

Zadbajmy też o właściwe pH gleby i jej optymalną wilgotność. Ziemia nie może być ani zbyt mokra, ani za sucha. Należy dostosować odpowiednie nawodnienie.

Gdy tylko zauważymy szkodniki, to od razu powinniśmy przystąpić do ich zwalczania. Musimy działać szybko, aby nie doprowadzić do obumarcia rośliny. 

Zobacz też:

Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | warzywniak