Reklama
Reklama

W ten sposób wzmocnisz truskawki i pomidory. Potrzebujesz tylko jednego składnika

Co zrobić, żeby truskawki i pomidory wydały obfite plony i nie chorowały? Warto wzmocnić je jednym składnikiem, który kupisz za grosze w każdej aptece. Dodatkowo wykorzystasz go na inne rośliny. Sprawdź przepis na wzmacniający roztwór. Efekty przerosną twoje oczekiwania.

Najbardziej popularnym sposobem na wzmocnienie truskawek i pomidorów jest zastosowanie obornika. Co, jeśli nie mamy dostępu do tego nawozu? W takiej sytuacji możemy z powodzeniem zastąpić go jednym składnikiem, który sprawi, że łodygi będą grube, a owoce duże i soczyste. Mowa o jodzie dostępnym w każdej aptece. 

Jak zrobić wzmacniacz z jodu dla pomidorów?

Jod działa na rośliny jak nawóz. Podkręca ich metabolizm azotu, dzięki czemu stają się większe i zdrowsze. Poza tym zapobiega różnym chorobom, co jest szczególnie ważne w przypadku wrażliwych pomidorów. Jak zatem zrobić wzmacniacz na małe sadzonki?

Na małe sadzonki pomidorów przygotowujemy roztwór z 1 kropelki jodu na 3 l wody. Taka ilość wystarczy do prawidłowego wzrostu rośliny. Co w przypadku, gdy na krzaczkach pojawią się małe, zielone pomidory?

W takiej sytuacji wzmacniamy roztwór o kolejne składniki. Do 10 l wody dodajemy 40 kropli jodu, 15 ml wody utlenionej i 1 l mleka. Dzięki tak przygotowanemu wzmacniaczowi krzaczki wydadzą ogromne owoce. Ponadto nie zostaną zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną czy inne, groźne choroby. 

Jod na wzmocnienie innych roślin

Jodem możemy wzmocnić nie tylko pomidory, ale też ogórki czy truskawki. W przypadku tych pierwszych roślin należy wlać 12 kropli jodu i 1 l mleka do 9 l wody. Roztworem pryskamy krzaczki na przełomie maja i czerwca. Dzięki takiemu opryskowi niszczymy zarazki, chronimy liście przed żółknięciem oraz odmładzamy pędy. W konsekwencji owoców jest bardzo dużo. 

Z kolei truskawki wzmacniamy jodem jeszcze przed kwitnięciem. W tym przypadku używamy 10 kropli jodu na 10 l wody. Rośliny pryskamy dwa razy wieczorami w odstępie 10 dni. Po zastosowaniu roztworu z jodu krzaczki obsypią się dorodnymi owocami i zostaną ochronione przed pleśnią.

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | warzywniak