Reklama
Reklama

Nie przegap sezonu. Zbierz kwiaty i zaparz z nich herbatkę na dobry sen

Kwiaty głogu zazwyczaj cenione są za swój piękny wygląd. Jednak mało kto wie, że nie tylko są one ładną dekoracją, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną i ułatwić nam zasypianie. Wystarczy, że przygotujemy z nich smaczny napar. Podpowiadamy, jak go przyrządzić i jak zbierać kwiaty głogu.

Głóg często występuje w Polsce i przybiera postać ciernistych krzewów lub drzew, w zależności od odmiany. Jego dojrzałe owoce są kuliste i mają zazwyczaj czerwony kolor, choć spotykane są także te o barwie zielonej, żółtej czy fioletowej. Natomiast kwiaty głogu są białe lub różowe i najczęściej wykorzystuje się je jako ozdobę. Jednak warto wiedzieć, że to nie tylko piękna dekoracja, ale także bardzo cenne źródło dla naszego zdrowia. Poznaj właściwości tego kwiatostanu i sprawdź, jak przygotować z niego leczniczy napar.

Jak zbierać kwiaty głogu? Ten termin jest bardzo ważny

Dla naszego organizmu cenne są nie tylko owoce głogu, ale również jego kwiaty oraz liście. Ich smak jest bardzo delikatny, a same kwiaty zawierają wiele wartościowych składników, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością w medycynie naturalnej.

Kwiaty głogu zbiera się w maju oraz czerwcu. Bardzo istotne jest to, by zrywać je wraz z kilkoma bezpośrednio z sąsiadującymi liśćmi. Natomiast po zebraniu ich, kwiatostan należy osuszyć w temperaturze około 30 stopni Celsjusza, wystawiając go na słońce lub używając do tego suszarki. Ważne jest, by nie przekroczyć tej temperatury, ponieważ kwiaty mogłoby wtedy utracić cenne składniki.

Czytaj również: Tak odstraszysz kleszcze i komary. Pij jedną filiżankę codziennie

Napar z kwiatów głogu - dlaczego warto go pić i jak go przygotować?

Z kwiatów głogu możemy przygotować napar, który ma niezwykle pozytywny wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Wynika to z tego, że zawierają one witaminę C, potas, flawonoidy oraz olejki eteryczne.

Dzięki temu kwiaty głogu pomagają wzmocnić układ odpornościowy, kontrolują ciśnienie krwi i regulują pracę jelit. Dodatkowo głóg jest również niezwykle pomocny w przypadku bezsenności i bólów głowy, a także potrafi odprężać i relaksować, dzięki zawartości olejków eterycznych.

Jednak najbardziej roślina ta doceniana jest za swój korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i jest zalecana osobom, które borykają się z nadciśnieniem lub są zagrożone chorobami serca.

Zaletą jest także to, że przygotowanie naparu z kwiatów głogu jest niezwykle proste. W tym celu musimy jedynie 1 łyżeczkę suszu, zalać szklanką wrzątku. Tak przygotowany napar przykrywamy i odstawiamy na 5 minut.

Herbatę z głogu warto pijać regularnie, ponieważ może ona korzystnie wpłynąć na cały nasz organizm. Według medycyny chińskiej napar ten pomaga także na problemy trawienne. Pamiętajmy jednak, że pomimo cennych właściwości, należy zachować umiar w spożywaniu naparu z kwiatów głogu.

Dodatkowo nie jest on zalecany osobom, które cierpią na alergię na rośliny z rodziny różowatych ani dla kobiet w ciąży.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie