Nie musisz kupować miodu. W kwietniu zrobisz go samodzielnie z 3 składników
Wiosna to okres kojarzący nam się z budzącą się do życia przyrodą i morzem kwiatów. Niektóre z nich możemy nie tylko podziwiać, ale i wykorzystać do stworzenia własnego miodu. Jest on nie tylko smaczny i prosty do przygotowania, ale i ma wiele cennych właściwości, więc korzystnie wpływa na cały organizm. Sprawdź, jak zrobić własny, domowy miód z zaledwie trzech składników.
Wiele mówi się o pozytywnym wpływie miodu na nasze zdrowie. Jednak jeśli nie chcemy przepłacać za gotowe produkty i równocześnie pragniemy mieć pewność, że miód, który spożywamy jest w pełni naturalny, to możemy stworzyć go samodzielnie. Wystarczą nam do tego mniszek lekarski oraz dwa inne składniki. Podpowiadamy, jak przygotować własny miód, który będzie cenny nie tylko ze względu na smak, ale i na swoje właściwości.
Miód z mniszka lekarskiego jest nie tylko smaczny, ale i ma wiele niezwykłych właściwości. Zawiera on sporo składników odżywczych i możemy w nim znaleźć między innymi żelazo, potas, mangan oraz fosfor.
Dodatkowo miód z mniszka zawiera witaminy z grupy B, a także witaminę C, D i A. Obecność wielu cennych składników, sprawia, że cechuje go także sporo właściwości. Między innymi miód z tej rośliny pomaga na schorzenia wątroby oraz sprawdza się podczas problemów z drogami żółciowymi czy zgagą. Oprócz tego wykazuje on właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz przeciwgrzybicze.
Dzięki temu miód z mniszka lekarskiego może nam pomóc w walce z grypą czy przeziębieniem. Jest także nieoceniony, gdy męczymy się z alergią. Dodatkowo wzmacnia odporność i dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych na co dzień witamin.
Co więcej, miód może być również stosowany zewnętrznie. Pomaga on złagodzić zmiany skórne, podrażnienia oraz poparzenia. Nie ulega więc wątpliwości, że warto mieć go w swojej spiżarni.
Czytaj również: Masz ciągłą ochotę na słodycze? Jedz jedną garść tych nasion dziennie, a szybka zapomnisz o łakociach
Samo przygotowanie miodu z mniszka lekarskiego jest bardzo proste i bez problemu samodzielnie go zrobimy. Co więcej, nie potrzebujemy do niego wielu składników, ponieważ wystarczą nam zaledwie trzy rzeczy, aby przygotować ten smaczny i zdrowy produkt. Oto one:
- około 500 kwiatów mniszka lekarskiego,
- 1 kilogram cukru,
- 1 litr wody.
Opcjonalnie możemy dodać sok z dwóch cytryn lub z jednej pomarańczy, dzięki czemu uzyskamy lepszy smak miodu. Po przygotowaniu składników możemy rozpocząć naszą produkcję. Na początek rozkładamy zebrane kwiaty na gazecie i odstawiamy je w słoneczne miejsce na kilka godzin. Dzięki temu pozbędziemy się małych, czarnych robaczków.
Po upływie tego czasu zalewamy kwiaty wodą i gotujemy je przez około 15 minut. Całość odstawiamy na 24 godziny. Gdy minie doba, przecedzamy wywar i dodajemy do niego pozostałe składniki. Gotujemy je razem przez 3 godziny, a następnie przelewamy do słoiczków, które odstawiamy na 2-3 dni.
Mniszek lekarski nie jest trudny do znalezienia, ponieważ jest to jedna z najczęściej występujących miododajnych roślin w Polsce. Kwitnie od kwietnia do lipca i rośnie zarówno na wiejskich łąkach, jak i w przestrzeni miejskiej. Chociaż oczywiście zbierając go na miód, najlepiej wybierać rośliny, umiejscowione z dala od dróg samochodowych oraz innych zanieczyszczeń.
Mniszek lekarski często mylony jest z mleczem polnym. Jednak są to zupełnie dwie różne rośliny, więc podczas zrywania kwiatów na miód warto dokładnie się im przyjrzeć. Mlecz polny jest bowiem zwykłym chwastem i możemy go rozpoznać po liściach pokrytych kłującymi włoskami. Natomiast kwiaty mniszka lekarskiego możemy rozpoznać po tym, że z rozety rośliny wyrasta kilka postrzępionych liści i kilka łodyg z kwiatami lub tylko jedna łodyga z kwiatem. Warto także spojrzeć uważnie na łodygę, ponieważ w przypadku mniszka jest ona bezlistna. Po przekwitnięciu mniszek zamienia się w "dmuchawca".
Zobacz też:
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze
Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać