Reklama
Reklama

Kleszcze obudziły się na dobre. W tych miejscach jest ich najwięcej

Zima w tym roku była krótka i łagodna, co niestety powoduje szybsze pojawienie się kleszczy. Już na początku kwietnia odnotowano wiele przypadków ugryzień. Pajęczaki przenoszą groźne choroby, dlatego warto poznać obszar, gdzie jest ich najwięcej. Dzięki tej informacji zwiększymy czujność i odpowiednio zabezpieczymy się przed kleszczami.

Z roku na rok jest coraz więcej kleszczy w Polsce. Wiąże się to z krótkimi i łagodnymi zimami. Wcześniej występowały jedynie na łąkach, w lasach i w parkach. Obecnie możemy natrafić na nie również w ogrodach i na działkach. Przebywają w ciemnych miejscach m.in. na drzewach, krzewach i innych roślinach rosnących w cieniu. 

Warto zatem sprawdzić mapę kleszczy, a więc województwa, gdzie występuje najwięcej pajęczaków. Powinniśmy także odpowiednio chronić się przed nimi. Sprawdź najważniejsze informacje o kleszczach. 

Uważaj na kleszcze. Przenoszą groźne choroby

Kleszcze zaliczamy do pasożytniczych pajęczaków z grupy roztoczy. W Polsce żyje 19 gatunków, wszystkie z nich wgryzają się w skórę żywicieli, wyszukując ich za pomocą zmysłów reagujących na ciepło, drganie gruntu, feromony, zapach potu i ruch powietrza.

Te pajęczaki stanowią jedno z największych, naturalnych zagrożeń dla ludzi mieszkających w naszej strefie klimatycznej. Ich ugryzienie nie jest odczuwalne, dostrzegamy je dopiero wtedy, gdy już pożywią się naszą krwią. Kleszcze przenoszą groźne choroby m.in. boleriozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych

PRZECZYTAJ TAKŻE: Te kolory przyciągają kleszcze. Zrezygnuj z nich, gdy idziesz do lasu

W jakich województwach jest najwięcej kleszczy?

Mapa kleszczy ulega ciągłej aktualizacji przez mieszkańców danych województw. W tym roku możemy spodziewać się plagi tych pajęczaków. W jakich województwach jest najwięcej kleszczy?

Najwięcej kleszczy jest w województwie podlaskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Dużą aktywność widzimy również w Małopolsce oraz na zachodzie Polski. 

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Skuteczna ochrona przed kleszczami polega na założeniu odpowiedniego ubrania, gdy np. wybieramy się na spacer po lesie. Zakładajmy zatem bluzki na długi rękaw i buty za kostkę

Wychodząc na zewnątrz, warto zastosować odpowiednie preparaty przeciw tym pajęczakom. Oprócz tych zakupionych w sklepie, odstraszające są również naturalne zapachy tj. woń olejku waniliowego, goździkowego, miętowego czy eukaliptusowego

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | zdrowie