Reklama
Reklama

Te kolory przyciągają kleszcze. Zrezygnuj z nich, gdy idziesz do lasu

Ciepła i słoneczna pogoda coraz bardziej zachęca do zakładania zwiewnych ubrań w rozmaitych kolorach. Dobrze mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich mogą przyciągać kleszcze. Warto o tym pamiętać, wybierając się na wycieczkę do lasu bądź na spacer do parku. Chcąc zmniejszyć ryzyko ukąszenia, lepiej unikać odzieży w niektórych barwach.

Wraz z nadejściem długo wyczekiwanej wiosny, niestety rozpoczął się również w pełni sezon kleszczowy. Warto więc wiedzieć, co robić, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia. Jednym ze sposobów jest odpowiedni ubiór. Okazuje się bowiem, że niektóre barwy zdecydowanie bardziej przyciągają niechciane kleszcze aniżeli pozostałe. Jakich kolorów lepiej unikać, idąc do lasu?

Jakie kolory przyciągają kleszcze?

Kleszcze stanowią źródło wielu chorób oraz dolegliwości. Niestety stuprocentowa ochrona przed nimi nie istnieje, ale warto dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ugryzienia. Między innymi dużą skuteczność wykazują liczne preparaty i spraye, które swoim zapachem odstraszają te stworzenia

Okazuje się, że również ubranie ma niezwykłe znaczenie. Chodzi tutaj, zarówno o konkretne części garderoby, jak i również o ich barwę. Wybierając się w miejsce, gdzie szansa ugryzienia przez kleszcza jest zdecydowanie większa, warto postawić na ubrania, które zakryją jak największą część ciała, czyli długie spodnie, długi rękaw, buty za kostkę i okrycie głowy.  

Co ciekawe, nie bez znaczenia pozostaje również barwa odzieży. Kleszcze z jakiegoś powodu preferują jasne kolory. Stworzenia te w teorii są ślepe, ale liczne badania wykazują, że na kleszcze mogą wpływać jasne barwy. Tym samym może to bardziej przyciągać do nas te stworzenia podczas pobytu w lesie. 

Przeczytaj również: Zjedz przed wycieczką do lasu. Zmniejszysz szansę na ugryzienie przez kleszcza

Lepsze ubrania w jasnych czy ciemnych barwach?

Oczywistym więc wydaje się być, że skoro jasne kolory przyciągają kleszcze, najlepszym rozwiązaniem na wycieczkę do lasu będą ubrania w ciemnych barwach. Rzeczywiście tak jest. Zauważalnie kleszcze są mniej przyciągane przez ciemne ubrania.  

Wbrew temu wielu specjalistów oraz leśników zaleca jednak ubieranie do lasu odzieży w jasnych barwach. Skąd ta rozbieżność? Zdaniem wielu kolor nie odgrywa względem kleszczy aż tak dużej roli, jak chociażby zapach potu. Stąd lepiej postawić na jasne ubrania.  

Choć są niepraktyczne, jeśli chodzi o zabrudzenia, zdecydowanie łatwiej można na jasnym materiale zlokalizować kleszcza. Te zazwyczaj mają ciemną barwę, przez co szybko można je wyłapać i tym samym uchronić się przed ewentualnym ugryzieniem.  

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki