Reklama
Reklama

Kleszczy jest coraz więcej. Przed wyjściem do lasu spryskaj się tym, by je odstraszyć

Kleszcze to realne zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby się przed nimi ustrzec. Świetnie sobie radzą zimą, aby wraz z cieplejszymi dniami rozpocząć swoją aktywność. “Sezon kleszczowy” zaczyna się już wczesną wiosną i trwa do później jesieni. Warto więc już teraz wiedzieć, jak można się przed nimi uchronić. Domowej roboty specyfiki oraz odpowiedni ubiór mogą okazać się w tym pomocne. Podpowiadamy, jak je przygotować.  

Kleszcze licznie występują w naszym klimacie, żyjąc w lasach liściastych i iglastych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, a także w parkach i terenach zieleni miejskiej. Jak widać, zagrożenie ukłuciem występuje niemal wszędzie. Choroby odkleszczowe są niezwykle groźne dla naszego zdrowia.  Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę, aby zminimalizować to ryzyko. Mogą w tym pomóc domowe specyfiki. Jak je przygotować? 

Domowej roboty spraye, które pomogą uchronić się przed kleszczami  

Chcąc uchronić się przed kleszczami najlepiej trzymać się z dala od miejsc, w których one żyją. Nie jest to jednak do końca możliwe, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę przed nimi. Istnieją liczne opcje środków odstraszających. Wiele z nich możesz przygotować samodzielnie w domu, używając zapachów, które skutecznie odstraszają kleszcze.

Są efektywne, a nie zawierają substancji chemicznych. Te domowej roboty specyfiki były już znane naszym babciom oraz dziadkom. Ich przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut i nie należy do skomplikowanych. Co więc przygotować, aby odstraszyć kleszcze?  

  • Domowy spray o zapachu lawendy - do jego przygotowania będzie potrzebne 5 kropli olejku eterycznego z lawendy, 5 kropli olejku eterycznego cytrusowego oraz 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii. To mieszanka zapachów, których kleszcze nie lubią, przez co stanowi skuteczny sposób na odstraszenie ich. Składniki wystarczy wymieszać, dolać odrobinę wody i przelać do buteleczki z atomizerem. Pozostaje się tylko spryskać przed wyjściem do lasu czy na spacer.  
  • Ocet połączony z olejkami eterycznymi - ten domowy specyfik można przygotować, łącząc pół szklanki octu jabłkowego oraz 10 kropli olejku migdałowego lub lawendowego. Specyfik można rozszerzyć o olejek cytrusowy czy ten z mięty pieprzowej. Całość wymieszać, dodając również wody. Pozostaje przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem.  
  • Specyfik z dodatkiem olejku z czosnku - spokojnie, preparat będzie ładnie pachnieć, a wszystko to za sprawą dodatku olejku z drzewa herbacianego. Aby go przygotować, wystarczy kilka kropelek tego olejku zmieszać z wodą oraz olejkiem z czosnku w stosunku 3:1. Tak przygotowanym sprayem należy spryskać się na 30 minut przed wyjściem. 

Przeczytaj również: Rozsyp w ogrodzie, a kleszcze się w nim nie zagnieżdżą. Nie cierpią tego zapachu

Odpowiedni ubiór również może uchronić przed kleszczami  

Oprócz preparatów, które swoim zapachem mają na celu odstraszenie kleszczy, warto zwrócić również uwagę na odpowiedni ubiór. Wybierając się na wycieczkę do lasu lub na spacer do parku, należy zadbać o wybór prawidłowych ubrań, aby osłaniały jak największą część ciała. Tym sposobem kleszcze będą miały ograniczoną możliwość ukłucia.  

Przede wszystkim warto postawić na okrycie głowy, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem, a także buty zakrywające stopę wraz ze skarpetkami, które zakryją kostki. Latem, kiedy temperatury są znacznie wyższe, wybierając się do lasu, także warto postawić na ubrania, które zakrywają jak największą część ciała. Dobrze również wybierać odzież w ciemnych kolorach.  

Taki ubiór w pełni nie uchroni przed ukłuciem kleszczy, ale może skutecznie zminimalizować ryzyko. W połączeniu ze sprayem odstraszającym kleszcze może stanowić skuteczną ochronę przed kleszczami. Na koniec kluczową kwestią pozostaje dokładne oglądnięcie się po powrocie ze spaceru. Zdarzyć się może, że jakiś kleszcz będzie chodzić po ciele, ale zdążymy go zlokalizować jeszcze przed ukłuciem.  

Zobacz też:

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | domowe sposoby | triki