Zaczyna się sezon na kleszcze. Te zapachy skutecznie je odstraszą
Żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, jednak możemy je spotkać również na łące, w miejskim parku czy w przydomowym ogródku. Kleszcze występują bowiem wszędzie tam, gdzie znajduje się roślinność i czyhają na swoich potencjalnych żywicieli. Warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić. Wyjaśniamy, jakie zapachy skutecznie je odstraszą.
Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy, które dzielą się na liczne gatunki. W Polsce kleszcz pospolity jest gatunkiem najczęściej atakującym ludzi. Może być groźny zarówno dla nas, jak i dla zwierząt. Przenosi bowiem między innymi boreliozę i wirus powodujący kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się uchronić przed tymi pajęczakami? Podpowiadamy, jakich zapachów nie lubią.
Kleszcze nie lubią wielu zapachów, które ludziom kojarzą się miło. Warto więc wiedzieć, czego użyć, by nie zbliżały się do domu i by nie przynieść ich ze sobą z relaksującego spaceru. Kleszcze odstrasza przede wszystkim woń suszonej lawendy. Nie lubią też aromatu szałwii, mięty pieprzowej i suszonego eukaliptusa. Doskonałym pomysłem na przegonienie kleszczy jest też użycie tymianku lub rozmarynu. Mają orzeźwiające zapachy, których nie lubią kleszcze. Rozmaryn w dodatku działa relaksująco na człowieka — pomaga się odstresować i skoncentrować.
Zbliżony do cytryny zapach ma melisa lekarska. Kleszcze tego zapachu nie tolerują. Odstraszająco działa na nie także zapach geranium, który przypomina wstrętny dla kleszczy aromat róż. Jeśli chcemy się zabezpieczyć na spacerze, możemy spryskać przed wyjściem siebie, bliskich czy swojego zwierzaka wykonanym samodzielnie, ziołowym preparatem — na przykład naparem z tymianku i rozmarynu.
Możemy też użyć rozcieńczonego olejku, wybierając zapachy, które są nieznośne dla kleszczy. Owady te nie cierpią olejku goździkowego, cytronelowego, paczulowego, tymiankowego, szałwiowego, olejku z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów i olejku z drzewa herbacianego. Wystarczy pięć kropli takiego olejku wymieszać z 50 ml oleju roślinnego i nałożyć na skórę przed wyjściem z domu.
Czytaj też: Planujesz wiosenne mycie okien? Nie każdy moment jest na to dobry
Podobno niektóre produkty żywnościowe zmieniają zapach naszego potu, przez co staje się dla kleszczy mniej zachęcający. Na pewno takie działanie wykazuje czosnek. Przed wyjściem z domu można też natrzeć się maścią rozgrzewającą, która zwykle ma w swoim składzie elementy odstraszające kleszcze — jak olejek eukaliptusowy czy kamfora.
Wychodząc z domu na spacer, warto wybrać odzież z długimi rękawami i nogawkami. Skarpetki można naciągnąć na nogawki spodni. Warto wiedzieć, że atrakcyjniejsze dla kleszczy są osoby ubrane w ciemne rzeczy. Najlepiej zaś chodzić środkiem ścieżek, odsuwając się od przydrożnych traw i krzewów. Jeśli zabezpieczymy się w ten sposób, a dodatkowo nałożymy na siebie odstraszający zapach, powinniśmy zniechęcić kleszcze do bliższego kontaktu.
Zobacz też:
Nie tylko naczynia. Te rzeczy również możesz myć w zmywarce
Pijesz wodę z kiszonych ogórków? Sprawdź, czy jest tak zdrowa, jak mówią