Reklama
Reklama

Rozsyp w ogrodzie, a kleszcze się w nim nie zagnieżdżą. Nie cierpią tego zapachu

Robi się coraz cieplej, więc kleszcze powoli zaczynają się budzić. Po zimowym letargu są bardzo wygłodniałe. Pracując w ogrodzie, łatwo możesz stać się ich żywicielem. Na szczęście wiemy, jakiego zapachu nie lubią kleszcze. Wystarczy rozsypać w ogrodzie jeden, powszechnie dostępny produkt.

Kleszczom wystarczy kilka dni z temperaturą 5 stopni powyżej zera, by się obudzić. Chcą wtedy jak najszybciej się nasycić i masowo atakują ludzi i zwierzęta. Jest to o tyle niebezpieczne, że te pajęczaki przenoszą groźne dla życia choroby - babeszjozę czy boreliozę. Jeśli lubisz przebywać w ogrodzie, musisz się przed nimi zabezpieczyć.  

Rozsyp w ogrodzie ziemię okrzemkową. Rośliny ją kochają, kleszcze - nienawidzą 

Ziemia okrzemkowa, zwana też diatomitem, to miękka skała mineralna. Zbudowana jest z krzemu i skamieniałych, okrzemkowych pancerzyków. Diatomit jest zbawienny dla roślin w ogrodzie. Zawarte w nim minerały wzmacniają łodygi i systemy korzeniowe.  

Ziemia okrzemkowa jest świetnym środkiem przeciw szkodnikom. Zabija jaja, larwy oraz dorosłe formy bez pancerzy. Jej drobne krawędzie uszkadzają ciała owadów, pajęczaków i ślimaków. Rozsyp ziemię okrzemkową w ogrodzie, a pozbędziesz się nie tylko kleszczy. Rób to zawsze w maseczce, aby nie wdychać drobinek jej pyłu.  

Gdzie kupić ziemię okrzemkową?  

Ziemia okrzemkowa ma postać jasnego proszku. Można ją kupić w sklepach zielarskich, aptekach, punktach ze zdrową żywnością. Dostępna jest również w sklepach internetowych. Kosztuje od 20 do 40 złotych.  

Warto wiedzieć, że diatomit wspomaga również nasze organizmy. Oczyszcza je z toksyn, wspomaga metabolizm i działa, jak środek przeczyszczający. Ziemia okrzemkowa jest nieoceniona podczas odchudzania.  

Czytaj też: Rozpuść w wodzie i podlej azalie. Parapet utonie w kwiatach

Te rośliny też wypędzą kleszcze z ogrodu 

Kleszcze mają wyczulony zapach. Dzięki niemu są w stanie wyczuć swoje ofiary - przyciąga je woń naszego potu. Ta cecha jednak może pomóc nam wygnać kleszcze z ogrodu. Pajęczaki nie cierpią ostrych zapachów kwiatów czy ziół.  

Posadź w ogrodzie bazylię, lawendę czy miętę, a kleszcze ominą go szerokim łukiem. Te mocno pachnące rośliny odstraszą również inne szkodniki - komary, muchy, meszki a nawet... myszy. Te ostatnie szczególnie nie lubią zapachu mięty.  

Zobacz też:

Mało znany sposób na chrypkę. Syrop z tego owocu zadziała lepiej niż drogie leki

Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | triki