Reklama
Reklama

Rozpuść w wodzie i podlej azalię. Parapet utonie w kwiatach

Azalie to piękne kwiaty, które mogą ozdobić zarówno ogród, jak i dom. Te rośliny sadzimy do gruntu i doniczek. Chcesz, żeby kwitły długo i obficie? Koniecznie zrób dla nich odżywczy koktajl, a w krótkim czasie parapet utonie w kwiatach. Sprawdź przepis na odżywkę do azalii.

W Polsce uprawiamy azalie pontyjskie, japońskie oraz indyjskie. Odmiany te różnią się od siebie rozmiarem i kolorem. Najczęściej występują pod różową, fioletową, białą lub czerwoną barwą. Nie musimy wyrzucać ich po przekwitnięciu. Odpowiednio pielęgnowane będą kwitły nawet kilka lat. Warto zatem pobudzić je do wzrostu domową odżywką

Jak pielęgnować azalie doniczkowe w domu?

Azalie w domu stawiamy na jasnym stanowisku, ponieważ te kwiaty potrzebują do prawidłowego wzrostu dużej ilości światła. Nie lubią natomiast bardzo wysokich temperatur. Najlepiej czują się w temperaturze 18-21 stopni Celsjusza, dlatego warto umieścić je na parapecie obok okna. 

Te piękne rośliny wymagają regularnego podlewania. Ich ziemia powinna być stale wilgotna. W przeciwnym wypadku kwiaty i liście zaczną opadać oraz usychać. Należy zatem umieścić azalię w doniczce z podstawką, którą wypełniamy kamykami i wodą. 

Pamiętajmy, aby nie zraszać azalii. Przez tę czynność ich płatki stracą kolor i zaczną się zlepiać, przez co nie będą rozłożyste. 

Rośliny musimy regularnie nawozić, bo aż co cztery tygodnie. Możemy kupić specjalną odżywkę do azalii lub przygotować samodzielnie taką domową. 

Domowe odżywki do azalii. Proste przepisy

Gleba, w jakiej sadzimy azalie, powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Dodatkowo musimy zasilać ją składnikami odżywczymi, żeby kwiaty urosły piękne i zdrowe. 

Do przygotowania odżywki do azalii potrzebujemy dwóch łyżek mączki kostnej, które rozpuszczamy w 1 l miękkiej wody. Przed podlaniem roślin, należy dobrze wymieszać ten domowy nawóz. 

Możemy także przygotować odżywczy koktajl z łyżki kwasku cytrynowego bądź szklanki fusów po kawie. Jeden z tych produktów mieszamy z 10 l wody. Każdą z tych odżywek podlewamy azalie raz na miesiąc

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie