Pamiętaj o tym po powrocie z lasu. Kleszcze staną się mniejszym zagrożeniem
W kwietniu kleszcze zaczynają stwarzać większe ryzyko. Żerują nie tylko na łąkach, w lasach i parkach, ale również w przydomowych ogródkach. Przenoszą groźne choroby zakaźne, dlatego musisz nauczyć się przed nimi chronić. Pamiętaj, aby zawsze stosować te rady, a zmniejszysz ryzyko ugryzienia przez kleszcza i sprawnie pozbędziesz się go ze skóry.
Wiosna sprzyja spacerom po parkach, łąkach i lasach. Wybierając się na przechadzkę, nie zapomnij jednak, że jest to również wzmożony czas aktywności kleszczy, które przenoszą groźne choroby zakaźne m.in. boleriozę, babeszjozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Przed wyjściem z domu włóż więc odpowiednią odzież, która zabezpieczy twoje ciało i popsikaj się specjalnym sprayem, odstraszającym kleszcze (świetnie sprawdza się również olejek eteryczny geranium).
Niestety nawet to nie zagwarantuje ci stuprocentowej ochrony przed szkodnikami. Dlatego po powrocie z lasu zawsze wykonuj również inne czynności, dzięki którym kleszcze staną się dla ciebie mniejszym zagrożeniem.
Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, na spacer ubierz czapkę, długie dopasowane spodnie i bluzę z długim rękawem. Najlepiej, aby twoja odzież była w jasnym kolorze, aby później można było łatwiej zauważyć szkodnika. Przed wyjściem z domu spryskaj się również odpowiednim preparatem, a podczas samej przechadzki na łonie natury unikaj gęstych zarośli. Staraj się również nie wchodzić w wysokie trawy i krzewy, w których najczęściej aż roi się od insektów.
Zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie to jednak nie wszystko. Po powrocie z lasu musisz dokładnie obejrzeć swoje ciało, aby upewnić się, że na pewno nie uczepił się go żaden szkodnik. Jeśli zareagujesz szybko i sprawnie usuniesz kleszcza ze skóry, zmniejszysz ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych (zwłaszcza jeśli zostanie on wykryty w ciągu 24 godzin). Gdy go zauważysz, najlepiej udaj się do lekarza, aby oczyścić ciało w sterylnych warunkach.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe lub problem nie wydaje ci się poważny, możesz również spróbować samodzielnie wyjąć specjalnym uchwytem dostępnym w aptece. Do tego celu nadaje się również długa pęseta. Po wyjęciu kleszcza obserwuj miejsce na skórze przez kilka dni, a jeśli to wciąż będzie mocno zaczerwienione, koniecznie udaj się po pomoc do przychodni.
Może cię zainteresować: Gołębie nie znoszą tego zapachu. Rozsyp na parapecie, a będą go omijać z daleka
Uważać trzeba wszędzie, jednak prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uważa, że najwięcej kleszczy w Polsce jest we wschodniej i centralnej części kraju.
Specjalista wyjaśnił, że najbardziej ostrożni powinni być mieszkańcy województwa mazowieckiego, a także: lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. "W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 proc."- przestrzegł w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Czytaj również: Na dobre przepędzisz owady z domu. Działa na muchy i mrówki, a nawet na mole
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle